Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » socha sv. Donáta ze Svatbína

socha sv. Donáta ze Svatbína
*

Kouřim, Muzea a galerie, Sochy a sousoší, Skanzen

Barokní pískovcová socha z roku 1764 od neznámého autora, vystavěná nákladem vévodkyně Marie Terezie Savojské z Liechtenštejna jako ochrana proti krupobití, škodlivé bouřce a moru. Socha původně stávala u Svatbína na rozcestí směrem k Brníku. V okolí Svatbína, který se do roku 1923 jmenoval Svrabov, se dochovala průpovídka: »Stojíš tu jako Donát u Svrabova«. Socha byla v roce 1985 převezena ve velmi špatném stavu do skanzenu v Kouřimi, kde byla zrestaurována a chybějící části díla (hlavy, rukou a podobně) byly doplněny ne příliš kvalitním umělým kamenem, které svým provedením znejasňovaly původní výtvarnou kompozici sochy. 

V roce 2015 byla socha znovu restaurována, doplňky z roku 1985 byly odstraněny, a došlo k novému domodelování nezachovalých partií. Jako předloha posloužily další sochy sv. Donáta v regionu - viz Vykáň nebo Křimín. Po dokončení restaurování byla v dubnu 2016 socha osazena na novém místě, kde lépe evokuje původní umístění památky - u křižovatky polních cest. Socha byla doplněna výsadbou stromů lípy malolisté.

Prohlášení za památku

Socha je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 53295/2–858.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, socha sv. Donáta (2022)Kouřim - skanzen, socha sv. Donáta, detail (2017)Kouřim - skanzen, socha sv. Donáta, podstavec (2017)Kouřim - demontáž sochy sv. Donáta před transportem do restaurátorské dílny (2015, foto Vladimír Rišlink)Kouřim - skanzen, socha sv. Donáta na původním místě a před opravou (2014)Kouřim - skanzen, socha sv. Donáta během přemístění na nové místo (1985, Regionální muzeum Kolín)

Odkaz

www.skanzenkourim.cz

Mapa

Poloha

Socha stojí u cesty na severovýchodním okraji muzejního areálu lidových staveb v Kouřimi, její původní místo byla křižovatka silnic jihovýchodně od Svatbína.

GPS: 49°59'42.815"N, 14°58'21.436"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK