Cesty a památky

Kolínsko » Lošany » Jasany u lošanského hřbitova

Jasany u lošanského hřbitova

Lošany, Příroda, Památné stromy

Skupina dvou památných Jasanů u lošanského hřbitova byla vysazena v roce 1838 při založení nového hřbitova. Dne 10. května 1881 se v místním kostele sv. Jiří konala na počest sňatku korunního prince Rudolfa Habsburského s belgickou korunní princeznou Stefánií Belgickou mše a jasany byly na jejich počest pojmenovány Rudolf (větší strom vpravo) a Štěpánka (menší strom vlevo). Stromy jsou vysoké 27 a 30 metrů s obvody kmenů 332 a 368 cm a výškami 27 a 30 metrů. Zdravotní stav obou jasanů je dobrý, jejich vitalita je výborná.

Ochrana byla vyhlášena z důvodu jejich stáří, neobyčejného vzrůstu a připomínky historické události.

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě, kromě nejzazšího severu a severovýchodu. V dospělosti se jedná o světlomilnou dřevinu, roste na rozličných geologických podkladech, avšak podmínkou je jejich dostatečná živnost. Přirozený výskyt jasanu ztepilého bývá indikátorem nejlepších půd, dává přednost půdám obohaceným dusíkem, nesnáší zasolené půdy a neroste na zrašeliněných podkladech. Je citlivý na klimatické výkyvy, škodí mu silné mrazy, dobře snáší trvale vanoucí vítr a nehodí se do průmyslového prostředí. Strom dosahuje výšek 20 až 40 metrů a průměru kmene až 1,5 metru. Borka je dlouho hladká, šedá, později mělce podélně rozbrázděná, listy se na podzim bebarví a opadávají zelené. Jasan kvete v květnu a dosud nebylo objasněno, proč některé stromy neplodí a jiné jsou bohatě plodné. Dřevo je velmi kvalitní, pevné, pružné a houževnaté, využívá se k výrobě nábytku, v letectví a sportovních potřeb (v minulosti zejmína lyže zvané "jasánky"). Kůra jasanu poskytuje tříslo a jiné produkty používané v lidovém lékařství (náhražka chininu), také z listů a semen se extrahují cenné suroviny. Mladé větvičky se v minulosti používaly jako zimní krmivo pro dobytek, často byl vysazován u selských stavení jako ochrana před šířením požárů.

Prohlášení za památku

Za památné stromy byly vyhlášeny městským úřadem Kolín 31. května 1994 a v Ústředním seznamu ochrany přírody jsou evidovány pod kódem 104026/1 a 2.

Fotogalerie

Lošany - jasany u lošanského hřbitova (2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Jasany rostou po obou stranách vchodu na hřbitov.

GPS: 49°59'52.310"N, 15°7'38.940"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK