Cesty a památky

Kolínsko » Milčice » Hrušeň v Milčicích

Hrušeň v Milčicích

Milčice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Hrušeň v Milčicích byl zasazen kolem roku 1900, dosahuje výšky 16 metrů, z toho výška koruny činí 10 metrů, obvod jeho kmene činí 272 cm (měření v roce 2009). jeho zdravotní stav je dobrý, strom kvete a plodí.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o esteticky zajímavý strom s významným vzrůstem.

Hrušeň obecná (Pyrus communis L.LC je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých, významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo. Mezi ovocnými stromy, které se běžně vysokého věku nedožívají, patří hrušeň obecná k dlouhověkým. Je stromem mírného pásu, nejvhodnější jsou oblasti s nadmořskou výškou 200–300 m n. m., průměrnou roční teplotou 8–9 °C a průměrnými srážkami 500–600 mm. V minulosti se věřilo, že na hrušeň může člověk převést svoji nemoc, oficiálně není považovaná za léčivou rostlinu, ale vařené hrušky jsou vhodným pokrmem při srdečních a oběhových chorobách, vysokém tlaku, nemocích močového měchýře a pro posílení žaludku. Dřevo hrušně se vyznačuje tzv. roztroušeně pórovitou stavbou, je tvrdé (v rámci ovocných stromů patří hrušňové dřevo k nejtvrdším) a houževnaté, pevné, nebortí se, hodí se k soustružení, dřevořezbám, na výrobu hudebních nástrojů a v minulosti se používalo k výrobě dřevěných závitů (svěráky, lisy).

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Okresního národního výboru v Nymburce ze dne 4. října 1999, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 103698.

Fotogalerie

Hrušeň v Milčicích (2010)Hrušeň v Milčicích (2010)Hrušeň v Milčicích (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Památná hrušeň roste na kraji obce vpravo od silnice do Peček.

GPS: 50°6'13.279"N, 14°59'41.666"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK