Cesty a památky

Kolínsko » Opatovice » lovecký zámeček (bývalý)

lovecký zámeček (bývalý)

Opatovice, Zámky, Zámky dochované

Původně empírový lovecký zámeček na úbočí Opatovického vrchu s dančí oborou vybudoval po roce 1814 Josef Richard Hrubý z Gelenj (Jelení), majitel panství Červené Pečky. Stavba byla využívána jako byt hajného a místo pro konání setkání a konání oslav během honů v přilehlé oboře. Když byl majetek rodině Hrubých v roce 1951 zabaven komunistickým režimem, byl zámeček přidělen obci jako sýpka, v roce 1975 ho zcela zchátralý získalo JZD Červené Pečky. Přestavba v 80. letech 20. století pro potřeby mysliveckého svazu pak zcela setřela původní ráz stavby.

V roce 1999 byl objekt bývalého loveckého zámečku v restituci vrácen rodině Hrubých, která ho prodala k soukromým obytným účelům. Majitelem přilehlé obory se stal Filip Sternberg, syn Zdeňka Sternberga a Alžběty Sternbergové, rozené Hrubé z Gelenj (Jelení).

Fotogalerie

Opatovice - lovecký zámeček, v pozadí Červené Pečky (kolem roku 1860, Clodilda Amálie Hrubá z Gelenj)Opaovice - lovecký zámeček od rybníka u obory (2017)Opaovice - lovecký zámeček od jihu (2017)Opaovice - lovecký zámeček, vstupní část od severu (2006)

Zdroj informací

Osobní vyprávění paní Karolíny Hrubé z Gelenj (Jelení).

Mapa

Poloha

Zámeček stojí na východním okraji vsi nad rybníkem, u vstupu do Opatovické obory.

GPS: 49°57'57.580"N, 15°11'45.930"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK