Cesty a památky

Kolínsko » Opatovice

Opatovice

Opatovice byly založeny v průběho 14. století Sedleckým klášterem jako klášterní dvůr, ale první písemná zmínka pochází až z roku 1457, kdy Markéta Písecká odkazuje určité příjmy z Opatovic a okolních obcí své dceři, Martě Vlasákové. Na počátku 16. století náležely Opatovice Bartošovi z Práchňan, po roce 1513 pak Mikulášovi z Práchňan a po jeho smrti v roce 1558 je zdědily jeho dcery Dorota a Lidmila. V roce 1559 koupila ves od obou sester Leonora z Rokyc, manželka majitele Červených Peček, Václava Hrabáně z Přerubenic, a trvale ji tak připojila k červenopečeckému panství. Jejich syn Pavel Hrabáně z Přerubenic zde později postavil krčmu, kterou roku 1596 prodal k soukromému provozování živnosti hospodskému Tomáši Sedláčkovi. Během třicetileté války ves částečně zpustla, v roce 1654 se zde vzpomínají pouze 2 obydlené grunty a 2 chalupy. Postupně se však vesnice vzpamatovala z válečných útrap a v roce 1843 zde bylo již 33 chalup, 256 obyvatel, kovárna a krčma. Po zrušení patrimoniální správy v roce 1848 se obec osamostatnila a do roku 1979 byla samostatnou obcí okresu Kolín.

Původ názvu

Název Opatovic, které byly ještě v 16. století zvané Opatovičky, souvisí se založením vesnice opatem Sedleckého kláštera.

Administrativní údaje

Opatovice jsou od roku 1979 administrativní součástí městyse Červené Pečky, jejich vlastní katastrální území činí 2,16 km².

Fotogalerie

Opatovice - kriticky ohrožený leknín bílý na rybníčku v oboře (2017)Opatovice - kriticky ohrožený leknín bílý (Nymphaea alba L.) na rybníčku v oboře (2017)

Odkaz

www.cervenepecky.cz

Mapa

Poloha

Opatovice leží 7 kilometrů jižně od Kolína v nadmořské výšce 325 metrů na úbočí Opatovického vrchu (420 m. n. v.), z něhož je krásný výhled na Kolínsko a Polabí.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK