Cesty a památky

Kolínsko » Opatovice » buk u Opatovické obory

buk u Opatovické obory

Opatovice, Příroda, Památné stromy

Buk lesní (Fagus sylvatica) vysazený kolem roku 1850, vysoký 31 metrů, obvod kmene 412 cm, koruna je vysoká 28 metrů a široká 17 metrů (měření v roce 2009). Zdravotní stav stromu je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je jeho biologický význam z více hledisek a také jeho významný vzrůst.

Buk lesní roste v ČR téměř na celém území (zastoupení má cca 6,1 %), rozšířen je ve střední, západní a jižní Evropě, izolovaně roste i v Lotyšsku. Jedná se o statný opadavý strom dorůstající 40 až 50 m výšky se štíhlým válcovitým kmenem a s kuželovitou, později rozložitě vyklenutou korunou. Kůra je hladká, šedá až bělošedá, zřídka rozpukaná. Plody jsou asi 1 cm velké, hnědé lesklé trojboké, na hranách křídlaté nažky – bukvice. Jsou uzavřeny po 2–3 v hnědé, dřevnaté, ostnité číšce, stopkaté asi 2 cm velké a rozevírající se 4 chlopněmi. Podzimní zbarvení listů bývá od žluté přes načervenalou až po tmavohnědou. Dožívá se 200 až 400 let. Široké uplatnění s množstvím kultivarů odlišných vzhledem, tvarem či barvou listů má buk lesní v sadovnictví. Hojně je vysazován jako okrasná solitérní dřevina v zahradách a parcích.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Okresního národního výboru Kolín ze dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104034.

Fotogalerie

Opatovice - buk u Opatovické obory, celkový pohled od severu (2017)Opatovice - buk u Opatovické obory, kmen (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.

Mapa

Poloha

Buk roste u jižního břehu rybníka uvnitř Opatovické obory v nadmořské výšce 308 metrů.

GPS: 49°57'55.286"N, 15°11'45.154"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK