Cesty a památky

Kolínsko » Pečky » socha Mistra Jana Husa

socha Mistra Jana Husa
**

Pečky, Sochy a sousoší

Významné sochařské dílo od Stanislava Suchardy z let 1913–14, stojící na žulovém podstavci od pečeckého kameníka Oldřicha Svobody. Po dokončení byla socha během 1. světové války uložena na radnici z obavy o její zabavení, instalována byla na náměstí až v roce 1919. V roce 1975 byla přenesena na stávající místo před kostelem Českobratrské církve evangelické.

Na vysokém trojdílně odstupňovaném soklu ze světlé leštěné žuly stojí na menším podstavci bronzová socha Mistra Jana Husa. Na čelní stěně soklu je vyryt nápis MISTR JAN HUS, na zadní pak POSTAVENO SNAHOU OBCE A POKROKOVÝCH SPOLKŮ V PEČKÁCH. Vlastní podstavec sochy je signován SUCHARDA a je také označen jménem dílny LIL G. BARTAK LIBEŇ. Postava Mistra Jana Husa v mírně nadživotní velikosti (výška 2 metry) má harmonické proporce s výrazně expresivně pojatými detaily. Je zobrazen oblečený do splývavého, kubisticky drapovaného oděvu s hrdým postojem, vyjádřeným nakročenou pravou nohou a vztyčenou hlavou. Ruce ohnuté v loktech má zdvižené na prsa, kde expresivně zpracovanými prsty tiskne k srdci Bibli. Tvář s výraznými, ostrými rysy je rámována zvlněnými vlasy a kratším vousem.

V sousedním kostele Českobratské církve evangelické se nachází vzácně dochovaná sádrová studie této sochy od Stanislava Suchardy z roku 1912.

Prohlášení za památku

Socha byla 31. prosince 1965 zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 35535/2–1919.

Fotogalerie

Pečky - socha Mistra Jana Husa, celkový pohled (2019)Pečky - socha Mistra Jana Husa, detail (2019)Pečky - socha Mistra jana Husa, signování díla (2010)Pečky - socha Mistra Jana Husa, sádrový model (2019)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Socha stojí na Husově náměstí před kostelem Českobratrské církve evangelické.

GPS: 50°5'16.040"N, 15°1'40.560"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK