Cesty a památky

Kolínsko » Polní Voděrady » socha sv. Prokopa

socha sv. Prokopa
*

Polní Voděrady, Sochy a sousoší

Barokní socha z roku 1745, zřízená nákladem majitelky panství Marií Annou Zárubovou z Hustířan. Autorem je neznámý regionální umělec, zřejmě autor starší sochy sv. Františka Xaverského v obci. Kvalitou provedení se jedná o běžnou práci, která zapadá do českého venkovského prostředí tohoto období. Průměrná kvalita provedení sochy však nijak nesnižuje její památkovou a kulturně historickou hodnotu, spojenou s promyšlenou barokní kompozicí na původně holém návrší. Socha byla v 50. letech 20. století úmyslně poškozena vandaly.

Dílo je provedeno ze středně zrnitého kutnohorského mušlového pískovce (tzv. mušláku) světle šedé barvy s  okrovými vrstvami. Na přední straně vysokého hranolového podstavce je ozdobná kartuše s erbem Bukovských z Hustířan doplněná písmeny IZ (JZ) a na zadní straně vročení A 1745. Podstavec je ukončen výraznou římsou, na které je sokl nesoucí torzo sochy světce. Jeho postava je komponovaná do spirály ve výrazném kontrapostu, pravou rukou si přidržující nařasený oblek. Levá ruka, v které světec svíral berli (nebo s ní žehnal), je v předloktí uražena, chybí také hlava světce i hlava čerta (údajně přenesená v 70. letech 20. století na sochu sv. Františka Xaverského), jehož zbytek postavy je přikrčen při pravé noze.

Prohlášení za památku

Socha byla zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR 23. listopadu 1987 pod číslem 32447/2–3553.

Fotogalerie

Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, celková situace od západu (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, pohled od jihozápadu (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, sokl a torzo sochy (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, sokl a torzo sochy (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, sokl a torzo sochy (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, detail postavy (2020)Polní Voděrady - socha sv. Prokopa, detail znaku (2020)

Mapa

Poloha

Socha stojí na východním okraji lesa na vrchu Jarolímka (347 m. n. m.), 1,5 km východně od Polních Voděrad. K lesu vede neznačená polní cesta od statku na okraji obce, dále je třeba jít po kraji lesa.

GPS: 49°59'26.543"N, 15°6'54.817"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK