Cesty a památky

Kolínsko » Radim » boží muka u zámku

boží muka u zámku
*

Radim, Kříže, křížky a boží muka, Boží muka

Sloupková barokní boží muka z červenohnědého pískovce z 1. poloviny 18. století. V roce 2023 byla boží muka nákladem obce Radim s přispěním fondu Ministerstva zemědělství restaurována akademickým sochařem Jarmilem Plachým z Blinky. Při demontáži železných trnů v olověných zálivkách byla nalezena relikvie (úlomek dřeva, zabalený ve stránce patrně z bible a složená stránka vzkazu napsaná zeleným inkoustem), obojí zabaleno v plechové pozlacené krabičce o velikosti 2 x 2 cm. Nález relikvie byl předán restaurátorům papíru k dalšímu bádání.

Jednoduchý hladký toskánský sloup spočívá na podstavci, zdobeném profilovanými římsami, do opravy v roce 2023 zapuštěném částečně v zemi. Vrchol sloupu je ukončen dórskou hlavicí, která nese čtyřbokou kapličku čtvercového půdorysu. Ta je členěna mělkými nikami s obrázky sv. Floriána, sv. Františka, sv. Rocha a sv. Antonína namalovanými na měděném plechu. Vrchol kapličky zdobí kamenná koule, nesoucí pozlacený latinský kříž.

Prohlášení za památku

Boží muka jsou zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 28126/ 2–841.

Fotogalerie

Radim - boží muka u zámku, celkový pohled od východu (2024)Radim - boží muka u zámku, celkový pohled od johovýchodu (2024)Radim - boží muka u zámku, vrcholová kaplička s křížem (2024)Radim - boží muka u zámku, obrázek sv. Floriána a sv. Antonína (2024)Radim - boží muka u zámku, obrázek sv. Rocha (2024)Radim - boží muka u zámku, obrázek sv. Františka (2024)Radim - boží muka u zámku, nález relikvie (2023, foto Jarmil Plachý)Radim - boží muka u zámku částečně zapuštěná v zemi před opravou (2017)

Zdroj informací

Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 3. Praha. Vydalo nakladatelství ČSAV Academia, 1980.

Mapa

Poloha

Boží muka stojí při silnici do Plaňan při východní straně zámeckého areálu.

GPS: 50°4'15.922"N, 15°0'40.648"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK