Cesty a památky

Kolínsko » Radim » socha sv. Jana Nepomuckého

socha sv. Jana Nepomuckého

Radim, Sochy a sousoší

Původně pískovcová socha z roku 1731, která byla v polovině 19. století nahrazena současnou sochou, umístěnou na původní sokl. V roce 2014 sochu restauroval a o hvězdy kolem hlavy doplnil akademický sochař Jarmil Plachý z Blinky. Po opravě byla socha i se soklem vyjmuta z ohradní zdi soukromého pozemku a umístěna na současné místo (vzhledem k dekoru na boku soklu určitě v ohradní zdi původně umístěna nebyla).

Pískovcový, bohatě profilovaný odstupňovaný barokní dvoudílný sokl, je ukončen profilovanou římsou, která se na čelní i zadní straně obloukovitě zvedá. Spodní část soklu má pravoúhle vyžlabená nároží a horní část po stranách stlačené voluty. Boční stěny jsou zdobeny reliéfně zahloubeným polem ve kterém jsou vytesané rostlinné motivy a na čelní straně je šestiřádkový nápis: IN HONOREM DEI ET SAN(CTI) IOAN(NNI) NEP(OMUCI) 11 IUNNI A(NNO) 1731. Na římse stojí socha sv. Jana Nepomuckého ve střízlivých formách, držící v obou rukách kříž.

Fotogalerie

Radim - socha sv. Jana Nepomuckého, celek (2017)Radim - socha sv. Jana Nepomuckého, boční pohled (2017)Radim - socha sv. Jana Nepomuckého, detail sochy světce (2017)Radim - socha sv. Jana Nepomuckého, socha světce (2017)Radim - socha sv. Jana Nepomuckého, nápis na podstavci (2017)Radim - socha sv. Jana Nepomuckého a kaple Nejsvětějšího vykupitele, celek (2017Radim - socha sv. Jana Nepomuckého na původním místě před restaurováním (2008)

Mapa

Poloha

Socha stojí před kaplí Nejsvětějšího vykupitele.

GPS: 50°4'14.422"N, 15°0'49.851"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK