Cesty a památky

Kolínsko » Radovesnice II » socha sv. Jana Nepomuckého

socha sv. Jana Nepomuckého
*

Radovesnice II, Sochy a sousoší

Pískovcová socha z roku 1894 od kameníka Josefa Erbena z Podhorního Újezda u Hořic. Kromě místních občanů na zřízení sochy přispěl tehdejší majitel poděbradského velkostatku, kníže Filip Arnošt z Hohenlohe-Schillingfürstu. Z důvodu výstavby památníku padlým v 1. světové válce byla v roce 1925 socha přemístěna z centra obce na stávající místo. V roce 2015 byla socha restaurována.

Na základové desce s jedním stupněm stojí vysoký sokl s volutami, opatřený ve spodní části deskou z bílého mramou se zlaceným nápisem: BUDIŽ ORODOVNÍKEM NAŠÍM NA NEBI, JEHOŽ POKORNÝM SRDCEM VZÁVÁME NA ZEMI! POSTAVENO LÉTA PÁNĚ 1894 PŘISPĚNÍM J.J. KNÍŽ. HOHENLOHE NÁKLADEM OBCE RADOVESNICE ZA JANA KUKLY T.Č. STAROSTY A JANA HLAVATÉHO ÚČETNÍHO PODNĚTEM ADOLFA HADINY LESNÍHO A PŘÍSPĚVKŮ OBČANŮ ZDEJŠÍCH, JEŽ OBĚTAVĚ SBÍRALI JOSEF BUREŠ A MARIE BUREŠOVÁ. Ve střední části soklu je nika, opatřená drobnou soškou Panny Marie Immaculaty. Sokl je ukončen mohutnou profilovanou římsou, na které je nízký hranolový stupeň, nesoucí vlastní sochu světce. Ten je oděn v kněžské roucho, v levé ruce svírá kříž a hledí k zemi.

 

Fotogalerie

Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, celek (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, detail (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, polodetail (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, nápisová deska (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, soška Panny Marie Immaculaty v nice (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého, autor (2018)Radovesnice II - socha sv. Jana Nepomuckého a původní podoba domu čp. 35 (1925)

Mapa

Poloha

Socha stojí na rozcestí ve čtvrti zvané Familie.

GPS: 50°6'13.636"N, 15°22'19.031"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK