Cesty a památky

Kolínsko » Ratboř » cukrovar (bývalý)

cukrovar (bývalý)

Ratboř, Industriál, Továrny

Základní kámen cukrovaru byl položen dne 4. března 1853 a stavba byla téhož roku dokončena. Zakladatelem byl majitel ratbořského velkostatku Eduard Cecingar z Birnic, společně s cukrovarníkem Salomonem Huberem. Roku 1889 byla založena veřejná obchodní společnost Hugo Cecingar von Birnitz a Maria von Cibulka, ovšem v roce 1890 koupil velkostatek i s cukrovarem kolínský podnikatel Bernard Mandelík, který cukrovar předtím krátce spravoval. Po jeho smrti v roce 1910 převzali cukrovar jeho synové Robert, Ota, Arnošt a Ervín a jeho přestavby se zřejmě účastnil i Jan Kotěra, který pracoval na přestavbě starého zámku i stavbě nového zámku pro rodinu majitele. Ve třicátých letech chrudimská strojírna Fr. Wiesner vybavila cukrovar automatickou okružní visutou dráhou. V letech 1939–45 byla na cukrovar uvalena německá nucená správa, v roce 1948 byl znárodněn.

V roce 1957 vznikl n. p. Kolínské cukrovary, do kterého byl ratbořský cukrovar začleněn. Cukr se zde vyráběl do roku 1987, kdy byl provoz ukončen a postupně bylo odstraněno veškeré technologické zařízení. Naprosto zdevastovaný a polozřícený areál cukrovaru byl v roce 1996 navrácen v restituci rodině Mandelíkových.

Vzhledem k tomu, že se pro rozsáhlá areál nepodařilo najít odpovídající využití, cikrovar byl v letech 2012-15 demolován, v roce 2016 z něho v podstatě stál pouze cihlový komín. Součástí cukrovaru byl i vodojem u Schodeckého rybníka, který je v současnosti také v ruinách.

Fotogalerie

Mapa

Poloha

GPS: 49°58'56.239"N, 15°9'47.413"E

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK