Cesty a památky

Kolínsko » Škvorec » morový sloup s křížkem

morový sloup s křížkem
*

Škvorec, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Sloup z roku 1739 postavený škvoreckým sládkem Václavem Šlaisem a jeho ženou Kateřinou jako díkůvzdání za ochranu jejich rodiny od morové epidemie. Hlavice sloupu s křížem byla vandaly zničena v říjnu roku 2006, rozlomené kusy byly uschovány v Novém zámku ve Škvorci. V roce 2022 byl sloup opraven akademickým sochařem Josefem Pospíšilem z Kutné Hory. Následně byl ještě doplněn replikou vrcholového kříže, vyrobenou podle dochovaných fotografií. Obnovu památky za spolupráce Jana Psoty financoval městys Škvorec.

Pískovcový sloup stojí na hranolovém soklu, který je ozdoben dvěma reliéfními a dvěma nápisovými deskami; na první desce je pivovarský znak s iniciálami donátora W(ACLAW) SS(LAIS), na druhé a třetí je šestiřádkový nápis s chronogramem: TENTO KŘIŽ WYST(A)WEN GEST KE CTI A CHWALE BOŽI TEŽ KE CTI NEISVETEISY RODICCI BOZY MARIE PANNY. WYSTAWEN GEST NAKLADEM WACLAWA SLAISE TEŽ CATEŘINY MANŽELKY GEHO. AN(N)O 1739 a na poslední je Kristův monogram IHS. Sokl je ukončen deskou s profilovanou římsou, nad níž se zdvíhá štíhlý sloup s dórskou patkou a zakončen je dórskou hlavicí se čtvercovou deskou a oblým polštářkem, nesoucím kovový křížek s figurkou Krista.

Sloup byl byl postaven při důležité barokní cestě, zaznamenané na všech mapách z 18. století.

Prohlášení za památku

Sloup byl zapsán 31. 12. 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 46412/2–727.

Fotogalerie

Škvorec - morový sloup s křížkem, celkový pohled od  východu (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem od severu (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem od jihu (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem, nápis na jihozápadní straně soklu (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem, nápis na severozápadní straně soklu (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem, pivovarnický znak (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem, monogram krista IHS (2022)Škvorec - morový sloup s křížkem, detail soklu (2022)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Sloup stojí mezi čtyřmi akáty nově vysazenými v roce 2022 severozápadně od obce při silnici do Hradešína, v nadmořské výšce 375 metrů.

GPS: 50°2'26.510"N, 14°44'58.100"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK