Cesty a památky

Kolínsko » Štítary » čerpací stanice

čerpací stanice

Štítary, Industriál, Vodojemy a další vodovodní zařízení

Secesní budova čerpací stanice městského vodovodu z roku 1904, postavená v sousedství bývalého Štítarského mlýna, jehož majitel, mlynář Josef Dršata, se již od roku 1897 soudil s městem Kolín, neboť se cítil postupným budováním vodovodu ve Štítarském údolí ohrožen ve své mlynářské živnosti. Mlynář nakonec soud prohrál a mlýn prodal, v roce 1904 byly pozemky prokazatelně již v majetku města Kolína.

Čerpací stanice se stala součástí realizace úpravy vodovodního systému z let 1903-04, ke kterým byl přizván Ing. Jan Vladimír Hráský, aby vypracoval znalecký posudek. Ten stavbu navštívil v polovině února roku 1904 a v březnu předložil městské radě změny projektu, týkající se studní ve Štítarském údolí. V údolí vzniklo do roku 1908 celkem 15 zapuštěných vrtaných studní o hloubce až 12 metrů, z kterých proudila voda do této čerpací stanice prostřednictvím přiváděcího potrubí. Z čerpací stanice se voda přečerpávala 50 m³ vody za hodinu do zemního vodojemu u Výfuku, položeného o 26 metrů výše.

Studny ve Štítarském údolí i čerpací stanice dodnes dodávají pitnou vodu, v současnosti již nikoliv do vodojemů, ale po nezbytné úpravě přímo do vodovodní sítě Kolína 2, Kolína 6 a Štítar.

 

Fotogalerie

Štítary - přečerpávací stanice městského vodovodu (2010)Štítary - pohled na přečerpávací stanici a ještě stojící mlýn (kolem roku 1905, SOkA Kolín)

Zdroj informací

Vašíček M.: Kolínské městské vodovody v 19. století a první polovině 20. století, diplomová práce, Hradec Králové 2014.

Mapa

Poloha

Přečerpávací stanice čp. 44 stojí v ulici K Rybníku.

GPS: 50°1'18.259"N, 15°10'38.175"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK