Cesty a památky

Kolínsko » Tři Dvory » kaple Nanebevzetí Panny Marie

kaple Nanebevzetí Panny Marie

Tři Dvory, Kaple a kapličky

Kaple z roku 1891.

Neorientovaná kaple mírně obdélného půdorysu se zaoblemnými nárožími, krytá polovalbovou střechou, vrcholící sanktusníkem se zvonkem. Všechny stěny jsou členěny štukovými rámy bílé barvy. V severní stěně je umístěn hlavní vchod, nad kterým je polokruhové okénko. Východní a západní stěna je prolomena obdélnými, segmentově ukončenými okny, stejné okno v jižní stěně je zazděné.

Interiér je vybaven nesourodým inventářem z konce 19. a počátku 20. století. Jedná se především o dvoje trojřadé dubové lavice a kamennou konvexně tvarovanou oltářní menzu. Na ní spočívá pseudogotický svatostánek. nad kterým visí na stěně velký obraz Nanebevzetí Panny Marie. Na východní stěně visí portrétní obraz Krista a obraz Sv. Anna a sv. Jáchym vyučují Pannu Marii. Na západní stěně visí profilový portrét Krista a velký obraz sv. Jana Nepomuckého.

Kaple spadající pod správu Řimskokatolické farnosti Konárovice, Kutnohorsko-poděbradského vikariátu, řízené administrátorem excurrendo z římskokatolické farnosti Žiželice. Bohoslužby se v kapli nekonají, prohlídka je možná po dohodě na obecním úřadu.

Fotogalerie

Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, pohled od jihozápadu (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, pohled od severozápadu (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, pohled od východu (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, pohled k oltáři (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, pohled ke vchodu (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, oltář (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, oltářní menza (2018)Tři Dvory - kaple Nanebevzetí Panny Marie, obraz Nanebevzetí Panny Marie (2018)

Mapa

Poloha

Kaple stojí na návsi v jižní části vsi.

GPS: 50°1'40.090"N, 15°15'36.500"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK