Cesty a památky

Kolínsko » Tuklaty » památník padlým v 1. světové válce

památník padlým v 1. světové válce

Tuklaty, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Památník z roku 1934 ma paměť 12 tuklatským občanům, padlým v 1. světové válce: Doubek Jos., Hrouda Al., Hurt Jin., Kocourek Fr., Maršál Jos., Píra Jos., Procházka Fr., Šťastný Jos., Štěch Jos., Štěch Vác., Živanský Jar. Památník navrhl a reliéf vojáka vytvořil učitel z Tuklat Břetislav Andrlík. V roce 1960 byl památník doplněn deskou na paměť tuklatského občana Václava Havlíčka, zastřeleného nacisty v posledních dnech 2. světové války 6. května 1945 v Úvalech. V roce 1994 byla zloději odlomena část relíefu (pravděpodobně se domnívali, že se jedná o bronz, ale deska je betonová s bronzovou patinou) s nápisem "Našim padlým". Reliéf byl zásluhou pánů Václava Krupky a Pavla Urbana opraven a uveden do původního stavu v roce 2008.

Na základně z navršených kamenů je umístěn žulový obelisk s bronzovým reliéfem hlavy ležícího vojáka, pod ním jsou vyryta jména padlých vojáků v 1. světové válce a dodatečně umístěná černá leštěná deska s upomínkou na Václava Havlíčka. Památník je vysoký 280 cm.

Fotogalerie

Tuklaty - památník obětem 1. světové války, celkový pohled (2016)Tuklaty - památník obětem 1. světové války, obelisk (2016)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Památnák stojí v Akátové ulici pod farou.

GPS: 50°5'7.375"N, 14°46'7.794"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK