Cesty a památky

Kolínsko » Týnec nad Labem » Lípa v serpentině

Lípa v serpentině

Týnec nad Labem, Příroda, Památné stromy

Lípa malolistá (Tilia cordata Mill.) o výšce 16 metrů s obvodem kmene 233 cm. Strom byl zasazen jako solitér koůlem roku 1900. Jeho zdravotní stav je velmi dobrý, kvete a plodí.

Důvodem ochrany je jeho výjimečný vzrůst.

Lípa malolistá nebo také srdčitá (Tilia cordata Mill.) je rozšířena po celé Evropě s výjimkou severní poloviny Skandinávie a nejjižnějších koutů Evropy. Roste také na Korsice, Kavkaze a Krymském poloostrově. Strom je často vysazován, a tak překonává své přirozené geografické hranice. U nás roste po celém území od nížin po nižší hory. Přirozeně roste na humózních a vlhčích půdách, v lesích suťových, lužních a v dubohabřinách a dosahuje výšky kolem 30 metrů. Kmen má hladkou borku, která později ve stáří puká a praská, korunu tvoří husté větve. Při bázi kmene nebo větví často zmlazuje výmladky. Čepel listu je srdčitá, po okraji pilovitá, na rubu šedozelená. Květy jsou po 4–12 v odstávajícím květenství ležícím víceméně na listech. Kvete od června do července. Plody jsou kulovité, nevýrazně žebernaté, lehce smáčknutelné. Lípa srdčitá je už od pradávna často vysazována v kulturní krajině, při lidských sídlech jako strom návesní, rodový, památný, jako součást alejí a v Čechách je považována za národní strom. Vyniká zejména jako solitérní strom. Její měkké dřevo je využíváno v řezbářství. Květ se sbírá pro léčivé účinky (např. do čajů).

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městským úřadem Týnec nad Labem 27. listopadu 2008, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 105389.

Fotogalerie

Týnec nad Labem - lípa v serpentině (9. 6. 2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Památný strom se nachází pod náměstím, v serpentině Husovy ulice.

GPS: 50°2'23.144"N, 15°21'20.424"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK