Cesty a památky

Kolínsko » Týnec nad Labem » Melasův kaštan

Melasův kaštan

Týnec nad Labem, Příroda, Památné stromy

Památný strom jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) vysazený dle tradice generálem Michaelem Benediktem Melasem v roce 1803. Strom je vysoký 16 metrů, obvod kmene má 267 cm a jeho zdravotní stav je dobrý.

Důvodem ochrany stromu je to, že strom tvoří krajinou dominantu, je esteticky zajímavý, je součástí kulturní památky a jedná se o strom významný svým vzrůstem.

Jírovec maďal (také koňský kaštan) je opadavý strom, dorůstající až 30 m výšky. Koruna je kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Kůra hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny jsou silně lepkavé, červenohnědé a listy 5–7četné, dlouze řapíkaté, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité. Květní laty mají délku až 30 cm, kalich je chlupatý a zelený. Korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou. Kvete během května. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká cca 3 cm. Původ má tento druh v horách Balkánského poloostrova (Albánie, bývalá Jugoslávie, severní Řecko, Bulharsko), dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (vyjma severních oblastí). Je rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky. Do Evropy se z Balkánu rozšiřoval již od 16. století.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104054.

Fotogalerie

Týnec nad Labem - Melasův kaštan (2017)Týnec nad Labem - Melasův kaštan po opadfání listí (2015)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

Mapa

Poloha

Melasův kaštan roste na vyhlídce zvané Týnecký Belveder za farou.

GPS: 50°2'24.885"N, 15°21'32.393"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK