Cesty a památky

Kolínsko » Veletov » námořní muzeum

námořní muzeum

Veletov, Muzea a galerie

Na počátku všeho bylo několik nadšenců, kteří na svých lodích brázdí řeku Labe a tak trochu sní o tom, co je na jeho konci, tam, kde se vlévá do Severního moře. Vždyť přece Labe spojuje Kolínsko s mořem jak pupeční šňůra. Založili proto neziskovou organizaci Česká lodní společnost, z. s., a kromě vzdělávací činnosti ohledně všeho, co se týká vody, si do vínku dali připomenout historii naší námořní plavby. A protože jejich základnou je veletovská zátoka, byl to jen krok k tomu, aby přímo v obci vzniklo zamýšlené muzeum. K jeho vzniku mohl spolek využít díky vstřícnosti vedení obce již léta nevyužívanou budovu prodejny, jejíž opravou a zpřístupněním vzniklo první, a tedy i jediné námořní muzeum v České republice. Slavnostně bylo otevřeno 21. června 2023.

Celá expozice začíná připomínkou našeho prvního známého námořníka a majitele lodi La Grace, což znamená „půvabná“, kterou si v roce 1649 pořídil Augustin Heřman, pobělohorský exulant, původem rodák ze Mšena u Mělníka. Ten se do historie ovšem zapsal jako pirát, protože v Karibiku přepadal obchodní lodě. Když potom vyšel z vězení, pochybné řemeslo opustil a stal se z něj v Novém světě uznávaný kartograf severoamerického kontinentu. Mimochodem je to první známý Čech, který se v Americe usadil. V muzeu jsou makety korzárských šavlí i model jeho plachetnice La Grace spolu s řadou dokumentů o stavbě její věrné kopie, která jako výuková loď brázdí od roku 2011 vody Středozemního moře. Před vchodem do muzea je pak 300 kg těžká kotva, která se v říjnu 2012 během námořní bouře z lodi utrhla a následně byla vylovena z mořského dna u španělského přístavu Marbella.

Nejobsáhlejší částí stálé výstavy ovšem jsou exponáty připomínající zlatou éru Československé námořní plavby. Najdete zde nejenom 44 panelů s fotografiemi a popisem všech námořních lodí, které naše plavba vlastnila, ale samozřejmě i nepočítaně exponátů od různých uniforem, záchranných prostředků, vysílaček, lan, přístrojů, vlajek, navigačních pomůcek, dokumentů ze studií našich námořníků, několik typů námořních knížek, které sloužily jako pasy, kompletní porcelánový servis s logem Československé námořní plavby, skleničky nebo jídelní lístky. Speciální vzpomínka s několika zachráněnými originálními předměty je věnována lodi Pionýr, která jako jediná z celé československé námořní flotily ztroskotala. Stalo se to 6. srpna 1969 při návratu z Kuby, kdy uvízla na korálových útesech u ostrova Mayaguana v souostroví Bahamy. Její vrak leží dodnes na mořském dně. Naleznete zde ale také suvenýry, které si tehdy námořníci z cest vozili, jako jsou preparovaní mořští živočichové nebo vzácné korály. Ze zapomenutých osobností pak má v expozici svoje místo třeba Eduard Ingriš, jehož písničku o teskně hučící Niagáře zná každý. Ne tak už jeho námořní historii. V 50. letech 20. století například zorganizoval s Thorem Heyerdahlem legendární plavbu na voru Kantuta po Pacifiku a upřít mu nelze ani spoluzpráci s Ernestem Hemingwayem na knize Stařec a moře.

Muzeum ale nezůstává pouze u této jedné expozice a přes zimu chystá její rozšíření o další sál s lodním kinem a 3D simulátorem plavby, kde si každý bude moci vyzkoušet, jaké se řídí takový kolos, který měří kolem 250 metrů. Současně běží i projekt pod názvem „Třinec jede domů“, v rámci něhož bude na břeh Labe přenesen kapitánský můstek poslední československé lodě Třinec, která dosud stojí v přístavu v Rotterdamu a jejíž životnost je již u konce.

V rámci edukační činnosti se pak v muzeu konají besedy a přednášky s bývalými námořníky pod názvem „Povídání na zádi“.

Muzeum je otevřeno o víkendech od května do října, jinak kdykoliv po vzájemné dohodě pro malé skupiny minimálně 4 osob. Mimo sezónu se pravidelné prohlídky konají o adventních víkendech, kdy se můžete zúčastnit adventních plaveb po Labi. Všechny prohlídky muzea jsou komentované, vstupné činí 100 Kč pro dospělé návštěvníky a 50 Kč pro děti od 6 do 15 let.

Odkaz

www.namornimuzeum.cz

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Muzeum se nachází v bávalé prodejně potravin čp. 81 v centru Veletova.

GPS: 50°1'48.246"N, 15°18'19.661"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

Fotogalerie

Veletov - námořní muzeum, vstup (2013)Veletov - námořní muzeum, pohled do expozice (2013)Veletov - námořní muzeum, expozice (2013)Veletov - námořní muzeum (2013)Veletov - námořní muzeum, bývalí námořní kapitáni Karel Zeman (vlevo) a Vladimír Kareš (vpravo) (2023)Veletov - námořní muzeu, Veletovská zátoka (2023)Veletov - námořní muzeu, Veletovská zátoka (2023)Veletov - námořní muzeu, Veletovská zátoka (2023)

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK