Cesty a památky

Kolínsko » Velký Osek » pomník Bernarda Cornoldiho

pomník Bernarda Cornoldiho

Velký Osek, Pomníky, Památníky jiných událostí

Plechová destička s křížkem uprostřed stříšky nad horní částí, připevněná na kmeni stromu uprostřed národní přírodní rezervace Libický luh. Na desce není uveden rok ani důvod tragické události, pouze informace: ZDE / TRAGICKY ZAHYNUL / BERNARD / CORNOLDI / ZE SÁN / NAROZEN 23. 7. 1893 / V BERGAMU ITÁLIE.

V kronice obce Sány je ale uvedeno, že zmíněný Bernard Cornoldi byl italský zajatec z 1. světové války, který se oženil v Sánech a bydlel s manželkou v čp. 135. V Itálii se původně vyučil truhlářem a zde se živil obchodem s kůžema a příležitostně i drůbeží (kupoval a prodával husy). Byl známý svou veselou myslí, všude ho vítali a protože nenaučil se nikdy správně česky, lidé se vždy smáli, když brebentil lámanou češtinou. K jeho italské povaze také patřily časté návštěvy hostinců, osudným se mu stala návštěva hospody v Osečku na jaře 1948 (bez uvedení konkrétního datumu, záznam v kronice je uveden mezi zápisy z března a dubna téhož roku), kdy při návratu přes les utonul v tůni nedaleko Velkého Oseka.

Fotogalerie

Velký Osek - pamětní deska Bernarda Cornoldiho (2016, foto Bohuslav Švácha)

Zdroj informací

Kronika obce Sány, str. 199 - 200.

Mapa

Poloha

Pamětní deska se nachází 200 metrů jihovýchodně od rozcestí lesních cest, z nichž jedna je značena červenou turistikou značkou. Přístup k ní není nijak označen a nevede k ní žádná lesní cesta.

GPS: 50°6'21.787"N, 15°10'28.972"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK