Cesty a památky

Kolínsko » Vysoká » Buk u kaple sv. Jana Křtitele

Buk u kaple sv. Jana Křtitele

Vysoká, Příroda, Památné stromy

Buk lesní (Fagus sylvatica) vysoký 25 metrů, obvod kmene 334 cm, koruna je vysoká 18 metrů a široká 12 metrů (měření v roce 2012). Zdravotní stav stromu je velmi dobrý. Stáří stromu není zjištěné. Strom není dočasně označen cedulkou památného stromu.

Důvodem ochrany stromu je jeho významný vzrůst a součást kulturní památky.

Buk lesní roste v ČR téměř na celém území (zastoupení má cca 6,1 %), rozšířen je ve střední, západní a jižní Evropě, izolovaně roste i v Lotyšsku. Jedná se o statný opadavý strom dorůstající 40 až 50 m výšky se štíhlým válcovitým kmenem a s kuželovitou, později rozložitě vyklenutou korunou. Kůra je hladká, šedá až bělošedá, zřídka rozpukaná. Plody jsou asi 1 cm velké, hnědé lesklé trojboké, na hranách křídlaté nažky – bukvice. Jsou uzavřeny po 2–3 v hnědé, dřevnaté, ostnité číšce, stopkaté asi 2 cm velké a rozevírající se 4 chlopněmi. Podzimní zbarvení listů bývá od žluté přes načervenalou až po tmavohnědou. Dožívá se 200 až 400 let. Široké uplatnění s množstvím kultivarů odlišných vzhledem, tvarem či barvou listů má buk lesní v sadovnictví. Hojně je vysazován jako okrasná solitérní dřevina v zahradách a parcích.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Kutná Hora ze dne 4. ledna 2011, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 105731.

Fotogalerie

Vysoká - Buk u kaple sv. Jana Křtitele, pohled od jihu (2020)Vysoká - Buk u kaple sv. Jana Křtitele, pohled od západu (2020)Vysoká - Buk u kaple sv. Jana Křtitele, kmen (2020)Vysoká - Buk u kaple sv. Jana Křtitele, pohled do koruny (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Buk roste vedle cesty východně od zříceniny Belvederu, okolo vede zelená turistická značka KČT č. 3019 Kutná Hora - Ratboř - Vysoká - Bylany-Škvárovna.

GPS: 49°56'33.432"N, 15°11'19.608"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK