Cesty a památky

Kolínsko » Žabonosy » náhrobek rodiny Šmídovy

náhrobek rodiny Šmídovy
*

Žabonosy, Funerálie, Náhrobky

Náhrobek Barbory a Jana Šmídových realizovaný v roce 1928 firmou Dejl-Vejs z Hořic podle staršího návrhu sochy „Děvčica s liliemi“ od Franty Úprky z roku 1912. Ztvárnění náhrobku je charakteristické pro tvorbu Franty Úprky, na které se projevuje folklorní secesní dekorativismus, inspirovaný jeho rodným Slováckem.

Hořická firma Dejl-Vejs (renomovaní hořičtí sochaři Josef Dejl a František Vejs) bezpochyby vytvořila náhrobek podle staršího Úprkova modelu, byť se od ostatních dvou náhrobků se stejným motivem liší (Žabonosská Děvčica s liliemi je nejmladší z trojice stejných náhrobků – jeden je v Praze na Olšanských hřbitovech a druhý na hřbitově v Praze na Malvazinkách) především tím, že chybí signatura sochaře (nebo poškozené místo, kde by dříve byla), protože Úprka svá díla vždy pečlivě signoval a dále kulatým soklem, obličejem postavy, směřováním pohledu, náklonem hlavy a dalšími drobnými detaily. Dá se předpokládat, že sám Úprka provedl na náhrobku korekturní práce.

Fotogalerie

Žabonosy - náhrobek rodiny Šmídových (2009)

Zdroj informací

Eretová M.: Sochař Franta Úprka a jeho sepulkrální tvorba, diplomová práce, Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění. Praha 2013.

Mapa

Poloha

Náhrobek stojí na hřbitově při severní straně kostela sv. Václava.

GPS: 50°2'8.590"N, 15°1'31.390"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK