Cesty a památky

Kolínsko » Záboří nad Labem » Dub u Záboří 1

Dub u Záboří 1

Záboří nad Labem, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1750, vysoký 29 metrů, výška koruny 18 metrů a šířka 17 metrů. obvod kmene je 7243 cm (měření v roce 2017). Jedná se o veterána, jeho zdravotní stav i vitalita jsou dobré, strom kvete a plodí. Krásný, válcovitý kmen s mnoha boulemi, uvnitř dutý se zastřešením, koruna úzká, proschlá. Na kořenech roste parazitická houba pstřeň dubový (Fistulina hepatica).

Důvodem ochrany je to, že se jedná o strom významného stáří a esteticky i ekologicky významný autochtonní druh.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením č. 294 Středočeského krajského národního výboru ze dne 20. října 1981, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103961.

Fotogalerie

Záboří nad Labem - dub u Záboří 1 (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 1, kmen (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 1, pohled do koruny (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 1, knen u země a znak památmého stromu (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Dub letní rosste v Kubešově lese v místech Na Brouscích, cca 450 metrů jihovýchodně od centra Záboří nad Labem, přístup po zelené turistické značce.

GPS: 50°1'26.757"N, 15°21'28.628"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK