Cesty a památky

Kolínsko » Záboří nad Labem » Dub u Záboří 2

Dub u Záboří 2

Záboří nad Labem, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1800, vysoký 23 metrů, výška koruny 19 metrů a šířka 15 metrů. obvod kmene je 423 cm (měření v roce 2017). Jedná se o dospělce, jeho zdravotní stav je dobrý, strom kvete a plodí. Koruna je však hodně proschlá a větve jsou napadeny parazitujícím ochmetem evropským (Loranthus europaeus) .

Důvodem ochrany je to, že se jedná o krajinnou dominantu a autochtonní druh významný svým vzrůstem a stářím.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena nařízení Okresního národního výboru v Kutné Hoře ze dne 14. prosince 1989, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103960 .

Fotogalerie

Záboří nad Labem - dub u Záboří 2 (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 2, kmen (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 2, střední část kmene (2020)Záboří nad Labem - dub u Záboří 2, kmen u země a znak památného stromu (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Dub letní rosste v Kubešově lese v místech Na Dubině, cca 950 metrů jihovýchodně od rozcestí v centru Záboří nad Labem.

GPS: 50°1'18.638"N, 15°21'47.747"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK