Cesty a památky

Kolínsko » Zalešany » Zalešanské maďaly

Zalešanské maďaly
*

Zalešany, Příroda, Památné stromy

Skupina dvou památných stromů Zalešanské maďaly, vysazených kolem roku 1830. Strom 104051/1 je vysoký 30 metrů, obvod kmene má 280 cm, koruna je vysoká 27 metrů a široká 10 metrů (měření v roce 2009). Strom 104051/2 je vysoký 30 metrů, obvod kmene má 292 cm, koruna je vysoká 27 metrů a široká 10 metrů (měření v roce 2009). Zdravotní stav obou stromů je dobrý.

Důvodem ochrany stromu je to, že stromy tvoří krajinou dominantu, jsou součástí kulturní památky a jedná se o stromy významné svým vzrůstem.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) také koňský kaštan VU je statný listnatý opadavý strom, dorůstající až 30 m výšky. Koruna je kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Kůra hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny jsou silně lepkavé, červenohnědé a listy 5–7četné, dlouze řapíkaté, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité. Květní laty mají délku až 30 cm, kalich je chlupatý a zelený. Korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou. Kvete během května. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká cca 3 cm. Původ má tento druh v horách Balkánského poloostrova (Albánie, bývalá Jugoslávie, severní Řecko, Bulharsko), dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (vyjma severních oblastí). Je rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky. Do Evropy se z Balkánu rozšiřoval již od 16. století.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104051.

Fotogalerie

Zalešany - Zalešanské maďaly (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.botany.cz

Mapa

Poloha

Chráněné stromy rostou západně od vsi u rozcestí polních cest, zvaného „Na Františku“.

GPS: 50°2'3.021"N, 15°0'20.292"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK