Cesty a památky

Kolínsko » Zásmuky » kamenný most

kamenný most
*

Zásmuky, Industriál, Mosty

Kamenný barokní most přes Vavřinecký potok (v tomto úseku nazývaný Kouřimka a dále pak Výrovka) postavený na konci 17. století. Svůj význam ztratil záhy, protože již v roce 1740 byla dokončena císařská silnice z Prahy do Kutné Hory a úsek mezi Doubravčany a Zásmuky opustil původní trasu přes Vlčí důl, když cestu zkrátil přímo přes zámeckou oboru. Most poté chátral a před úplným zničením byl zásluhou zásmucké pobočky Českého rybářského svazu a Svazu ochránců přírody opraven v letech 2001-03.

Most je postavený z lomového kamene (ruly), spojovaného vápennou maltou. Tvoří ho čtyři oblouky, nesené na pěti pilířích. Tři ze čtyř téměř půlkruhovitých oblouků se klenou přes vodní tok, čtvrtý oblouk je suchý. Pilíře na jižní straně mostu ve směru proti proudu řeky jsou zpevněny břity, plnícími funkci ledolamů. Stavba je bez zábradlí a směrem ke středu mírně stoupá. Uprostřed mostu se zachoval podstavec, na kterém stávala socha socha sv. Jana Nepomuckého, která byla svržena do potoka, na paměť čehož je pod mostem umístěna moderní skulptura ponorné sochy.

Most posloužil jako kulisa při natáčení kriminálního filmu Smrt talentovaného ševce (1982, Jan Schmidt) a pohádky Nesmrtelná teta (1994, Zdeněk Zelenka).

Prohlášení za památku

Kamenný most byl 8. března 2002 zapsán i se sochou sv. Jana Nepomuckého do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 51338/2–4455.

Fotogalerie

Zásmuky - kamenný most ve Vlčím dole (2016)Zásmuky - kamenný most ve Vlčím dole, detail (2016)Zásmuky - kamenný most ve Vlčím dole, podstavec pro sochu sv. Jana Nepomuckého (2016)Zásmuky - kamenný most ve Vlčím dole se sochou sv. Jana Nepomuckého (Lubomír Červinka 1949)

Zdroj informací

Hoznaeurová l.: Historie Zásmuk. Vydalo něsto Zásmuky 2009.

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Most stojí severozápadně od Zásmuk ve Vlčím dole, přístupný po žlutě značené turistické trase KČT č. 6082 Zásmuky (nám.) – Toušice.

GPS: 49°57'58.291"N, 15°0'54.508"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK