Cesty a památky

Kolínsko » Zásmuky » socha sv. Jana Nepomuckého v řece

socha sv. Jana Nepomuckého v řece

Zásmuky, Sochy a sousoší

Moderní ponorná socha sv. Jana Nepomucého z roku 2014 od sochaře Zdeňka Hůly.

Sochu tvoří žulový kámen o velikosti 200 x 70 x 50 cm, umístěný uprostřed řečiště Vavřineckého potoka. Dílo představuje silně zjednodušenou formu barokních soch světce, jehož roucho symbolizují podélné řezy ve hmotě kamene, která má za cíl pracovat s fantazií diváka. Umístění v řece souvisí se svržením barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z mostu do vody a tím, že kamenný objekt má různě výškově modelovaný reliéf, vizuální podoba sochy se neustále proměňuje. Různá výška vodní hladiny dotváří vizuálně zajímavý a tajemný obraz, v kterém lze v závislosti na množství vody rozpoznat atributy světce - kříž a pět hvězd.

Socha byla instalována v rámci mezinárodního projektu Cesty vody - cesty k sobě organizovaného MAS Podlipansko a jeho hlavním posláním je zdůraznění protiklad trvání a pomíjení (zdánlivě neměnný kámen vzdorující času i živlu a neustále plynoucí a proměňující se voda). 

Fotogalerie

Zásmuky - ponorná socha sv. Jana Nepomuckého ve Vlčím dole (2018)Zásmuky - ponorná socha sv. Jana Nepomuckého ve Vlčím dole (2016)

Odkaz

mas.podlipansko.cz

Mapa

Poloha

Socha leží v korytu Výrovky pod kamenným mostem.

GPS: 49°57'59.344"N, 15°0'54.404"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK