Cesty a památky

Kolínsko » Žehuňská obora » lovecký zámek Neugebau

lovecký zámek Neugebau

Žehuňská obora, Zámky, Zámky dochované

Lovecký zámek zvaný Neugebau (Nové stavení) v Žehuňské (tehdy Chlumecké) oboře nechala postavit kolem roku 1780 Kristýna z Lichtenštejna pro svého muže, Františka Ferdinanda II. Kinského, který byl vášnivým lovcem. V 1. polovině 19. století v zámku bydlela Terezie Kinská, matka Oktaviána Kinského, která ho nechala přestavět v novorenesančním švýcarském (nádražně-horském) stylu podle návrhu architekta Josefa Míči. V letech 1948-98 sloužil zámek pro potřeby Středního odborného učiliště Kněžičky. V roce 1993 byl zámek vrácen rodu Kinských.

Zámek je patrová obdélná budova se štítovými středními rizality a polygonálními rizality v rozích průčelí obráceného do krajiny. Ve středním rizalitu tohoto průčelí je patrová dřevěná lodžie. Vstupní průčelí je obráceno do obory a tvoří ho představený sloupový portikus s terasou, přístupnou z hlavního sálu v patře střední části budovy, a napojenou mohutným dvouramenným schodištěm po bocích portiku. Fasáda přízemí je rustikována, patro má výrazná obdélná okna s rovnými štukovými supafenestrami a dekorativními parapetními výplněmi, nasazenými na kordonovou římsu. Půdní polopatro je bedněné, stejně jako všechny čtyři štíty, které navíc zdobí ozdobné obazce na způsob hrázdění. Nad střechou se původně zvedala zvonička na dvou sloupcích, krytá krátkou sedlovou stříškou.

Na zámku se narodil 14. 6. 1928 Radslav (Radoslav) KInský jako třetí potomek a druhý syn Zdenka Radslava Kinského a jeho manželky Eleonory Schwarzenbergové, rozené Clam-Gallasové. Jeho bratrem byl Václav Norbert Kinský, sestrou Evženie Klotylda (Génilda) Kinská a nevlastními bratry z prvního manželství matky Karel VI. Schwarzenberg a František Schwarzenberg.

V současnosti je budova zámku prázdná a bez využití.

Fotogalerie

Žehuňská obora - lovecký zámek, pohled od jihovýchodu (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, pohled od jihu (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, severní vstupní průčelí (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, pohled od západu (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, východní průčelí (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, severovýchodní nároží (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, erb Kinských nad vstupem (2018)Žehuňská obora - lovecký zámek, detail schodiště (2009)Žehuňská obora - lovecký zámek, jižní průčelí (2009)Žehuňská obora - lovecký zámek, pohled k jihu na Kolínsko (2009)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Zámek čp. 33 stojí přímo na hraně jižního srázu obory nad Žehuňským rybníkem, odkud je daleký výhled do Polabí a k Železným horám.

GPS: 50°8'49.840"N, 15°20'17.750"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK