Cesty a památky

Země poznané » Vietnam » Hué - historie města

Hué - historie města

Vietnam (květen 2008, Vietnam)

Hué (vietnamsky Huế) leží ve středním Vietnamu a je hlavním městem provincie Thừa Thiên – Huế. Ve městě, které leží na Voňavé řece, dnes žije přes 300 000 obyvatel a od počátku 19. století až do konce druhé světové války bylo sídelním městem poslední vietnamské královské dynastie Nguyen. Z tohoto období pochází množství architektonických a kulturních památek ve městě a jeho okolí, proto bylo Hué v roce 1993 zařazeno jako jedna z prvních vietnamských lokalit na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Oblast středního Vietnamu, v němž se Hué nachází, se stala součástí státu Dai Viet (historického předchůdce dnešního Vietnamu) ve 13. století. Od 16. století bylo město, tehdy zvané Phu Xuan, hlavním městem šlechtického rodu Nguyen, který ovládal jižní oblasti země. Po sjednocení Vietnamu králem Gia Longem v roce 1802 se dynastie Nguyen stala novou celovietnamskou královskou dynastií a Hue pak hlavním městem celé země. Sídlil zde král i dvůr, konaly se zde i celonárodní konfuciánské zkoušky. Název Hue zřejmě pochází ze staršího sinovietnamského pojmenování Thuan Hoa, přičemž hoá znamená „mír“ či „harmonie“. Na královském trůně se postupně vystřídalo 13 panovníků rodu Nguyen, nejdéle z nich vládl Tu Duc (1847 – 1883). Poslední Bao Dai (1926–1945) byl zároveň posledním vietnamským králem vůbec.

V době francouzské kolonizace bylo Hué hlavním městem Annamu, jedné z částí tehdejší Francouzské Indočíny, jež zahrnovala i dnešní Laos a Kambodžu. Francouzi ponechali městu královský status až do roku 1945 a podporovali jeho architektonický rozkvět, role vietnamských králů však zůstala v ryze symbolické rovině. V roce 1885 eliminovali Francouzi pokus tehdejšího krále Ham Nghiho o vlasteneckou vzpouru a francouzské vojsko při té příležitosti vyplenilo a zničilo velkou část vnitřního královského města.

Po druhé světové válce, v roce 1945, abdikoval Bao Dai a Hue ztratilo výsadní pozici nejdůležitějšího města Vietnamu, jímž se znovu stala Hanoj. Po skončení francouzské kolonizace v roce 1954, kdy došlo při Ženevských dohodách k rozdělení Vietnamu na sever (ovládaný komunisty) a jih (podporovaný USA), se Hué stalo součástí jižního Vietnamu – Republiky Vietnam. V lednu 1968 přepadli v rámci tzv. Novoroční ofenzivy město severovietnamští vojáci a pozabíjeli asi 3000 lidí, považovaných za kolaboranty. Následný americký protiútok, při němž byly hojně použity bomby, zničil velkou část města. V důsledku celé této události zemřelo okolo 10 tisíc lidí.

Fotogalerie

Hué - brána v císařském městěMěstská brána NganBrána Ngo Mon (Měsíční brána) do císařského městaPalác Thai Hoa (Palác nejvyššího souladu)

následující článek: HUÉ - MĚSTO HARMONIE

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK