Cesty a památky

Země poznané » Vratislav a Dolní Slezsko » Společný krok do UNESCO

Společný krok do UNESCO

Vratislav a Dolní Slezsko (červenec 2014, Polsko)

Dne 15. dubna 2015 se v dušnickém papírenském mlýně uskutečnil slavnostní podpis memoranda mezi Muzeem papírenství v Lázních Dušníky v Polsku a Ruční papírnou Velké Losiny a.s. z České republiky. Obě instituce spravují papírenské mlýny, které jsou svědectvím slávy starobylého papírenství na území Sudet; kdysi v celém horském pásmu fungovalo asi padesát papírenských mlýnů a dodnes zůstaly pouze dva, které mají šanci být zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Tato myšlenka byla hlavním důvodem podepsání dohody v Lázních Dušníky. Dále strany deklarovaly zájem o spolupráci v oblasti výměny zkušeností a vzájemné podpory.

O projekt se zajímaly orgány samosprávných celků, kterým velmi záleží na oživení kontaktů s českými regiony hraničícími s Dolním Slezskem. Kromě toho podporu přislíbily Národní institut dědictví ve Varšavě a Národní památkový ústav v Praze, které v této věci vedou jednání.

Tradice výroby papíru ve Velkých Losinách u Šumperka sahají do roku 1596. Současná papírna vznikla v 18. století. Tradice ruční výroby papíru je udržována do dnešních dnů. Ve staré papírně jsou instalovány výstavy věnované historii papírenství v Čechách. Stejně jako v dušnickém muzeu si tam turisté mohou prohlížet ukázky čerpání papíru a vyrobit vlastní arch.

Maciej Szymczyk, ředitel Muzea papírenství v Dusznikach Zdroji

Fotogalerie

Ředitelé Maciej Szymczyk (Lázně Dušníky) a Petr Fouček (Velké Losiny) při podpisu deklarace 15. 4. 2015Deklarace o spolupráci, začátekDeklarace o spolupráci, dokončení

následující článek: VRATISLAV - MĚSTO SETKÁNÍ, DEN PRVNÍ

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK