Cesty a památky

Kolínsko » Bělušice » Dub u Bělušic V chrastí

Dub u Bělušic V chrastí

Bělušice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Dub u Bělušic V chrastí je vysoký 25 metrů a má obvod kmene 317 cm (měření v roce 2009). Jeho zdravotní stav je výborný, kvete a plodí. Ve vrcholu koruny je napadený ochmetem.

Důvodem ochrany stromu je jeho stáří i neobyčejný vzrůst, tvořící nepřehlédnutelnou krajinnou dominantu, dále to, že se jedná o hraniční strom a o dendrologicky i biologicjy cenný taxon.

Dub letní zvaný také křemelák (Quercus robur L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Obecního úřadu v Týnci nad Labem s účinností od 18. 10. 1996, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104012.

Fotogalerie

Bělušice - Bělušický dub (9. 6. 2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Dub roste asi 600 metrů severně od obce u polní cesty odbočující ze silnice do Němčic, v místech zvaných V Chrastí.

GPS: 50°4'27.320"N, 15°19'15.570"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK