Cesty a památky

Kolínsko » Bělušice

Bělušice

První písemná zmínka o Bělušicích je z roku 1356, kdy se v gruntovních knihách Týnce (nad Labem) uvádí několik stavení Na Bělušicích. V roce 1360 se uvádí, že Anka z Býchor věnovala část svého věna v Býchorách a Bělušicích svým synům Ješkovi, Heřmanovi a Albertovi. Část obce patřila od 14. století do roku 1421 cisterciáckému klášteru v Sedlci. Dne 21. září 1436 daroval císař Zikmund ves Vaňkovi z Miletínka, který ji trvale připojil k panství Týnec, jehož součástí zůstaly až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848. V té době to byla velmi malá osada o počtu 10 chalup a 74 obyvatel.

Od roku 1850 jsou Bělušice samostatnou obcí v okresu Kolín.

Osobnosti

Václav Podubský (* 3. 5. 1904 Bělušice – † 28. 7. 1970 Vodňany) - významný rybářský odborník, středoškolský pedagog na rybářské škole ve Vodňanech, věnoval se zejména pstruhařství a umělému chovu ryb, prosazoval odborné názvosloví přes posuzování užitkové hodnoty ryb, rybářské obhospodařování volných vod, přepravu živých ryb, rybářskou toxikologii ad.

Původ názvu

Původ názvu obce se odvozuje od bílé barvy opuky, která se v okolí hojně vyskytuje a z které si obyvatelé postavili své domy.

Administrativní údaje

Bělušice jsou dnes samostatnou obcí, katastrální výměra činí 2,55 km² a žije zde 281 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Odkaz

www.oubelusice.cz

Mapa

Poloha

Bělušice leží 10 kilometrů severovýchodně od Kolína v nadmořské výšce 236 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK