Cesty a památky

Kolínsko » Božec » Dub Robovských

Dub Robovských

Božec, Příroda, Památné stromy

Památný strom Dub Robovských byl zasazený přibližně kolem roku 1730, jeho výška ční 22 metry a obvod kmene 393 cm (měření v roce 2009). V roce 2010 byla část větví v koruně suchých, koruna je napadena parazitujícím ochmetem evropským (Loranthus europaeus), kmen je poškozený od blesku a jedna ze tří kosterních větví je odlomená. Strom sice kvete a plodí, jeho zdravotní stav je však silně poškozený.

Důvodem ochrany stromu je jeho výjimečný vrůst.

Dub letní zvaný také křemelák (Quercus robur L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje s účinností od 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104081.

Fotogalerie

Celkový pohled na dub (2010)Pohled od jihu (2010)Pohled od severu (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Dub roste na severozápadě obce při polní cestě do Bělušic.

GPS: 50°4'34.736"N, 15°21'38.583"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK