Cesty a památky

Kolínsko » Býchory » starý zámek

starý zámek

Býchory, Zámky, Zámky dochované

První (dnes tzv. starý) zámek byl v Býchorách vystavěn krátce po roce 1829 majitelem kolínského zámku panství Jakubem Veithem jako rodinné letní sídlo. Od dědiců jeho syna Václava Veitha se pak spolu s celým kolínským velkostatkem dostala v roce 1862 do rukou rytíře Františka Horského z Horskýsfeldu.

Ten se rozhodl opustit zámek v Kolíně a rodinné sídlo si postavit zde, proto nechal v roce 1865 přestavět sousední hájovnu na tzv. nový zámek Horskýsfeld. Starý zámek, v té době již zvaný "Vethova vila", byl přestavěn na kanceláře a byty úředníků a nový a starý zámek byly spojeny krytou chodbou. Jako úřednická budova sloužil starý zámek až do znárodnění v roce 1948.

Při utilitární úpravě areálu zámku na dětský výchovný ústav v letech 1955-57 byla budova starého zámku zcela přestavěna, přičemž byly veškeré architektonické detaily odstraněny a bývalý zámek získal dnešní zcela nevýraznou podobu.

V roce 2000 byl z areálu obou zámků vystěhován výchovný ústav a vrácen v rámci restitucí původnímu majiteli Ing. Janu Čiperovi. Ten však o majetek neprojevil zájem, takže nastalo období chátrání všech budou v areálu. Po roce 2007 nový majitel nového zámku započal jeho opravu, budova starého zámku sloužila jako ubytovna zahraničních dělníků. Po roce 2015 byly stavební práce v areálu zámků ukončeny a v roce 2019 byl nabízen k prodeji za 15 000 000 Kč.

Starý zámek je jednopatrová budova bez architektonických detailů, spojená krytou chodbou se sousedním tzv. novým zámkem.

Fotogalerie

Býchory - starý zámek (2008)Býchory - nový zámek, vlevo od něj je budova starého zámku (před rokem 1870)

Zdroj informací

Bojarová M.: Novogotický zámek v Býchorách, sídlo Františka Horského a rodiny Kubelíků. Památky středních Čech, ročník 16, číslo 1, str. 22-29. Praha 2002.

Mapa

Poloha

Tzv. starý zámek stojí jihovýchodně od nového zámku v zámeckém parku.

GPS: 50°3'51.520"N, 15°16'39.170"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK