Cesty a památky

Kolínsko » Býchory » starý zámek

starý zámek

Býchory, Zámky, Zámky dochované

První (starý) zámek byl v Býchorech vystavěn v roce 1829 (nebo krátce po roce 1829) majitelem kolínského panství Václavem Veithem jako rodinné letní sídlo. Když potom rodina rychle zchudla, v roce 1862 koupil zámek spolu s celým kolínským velkostatkem František Horský. Když pak nechal sousední hájovnu přestavět v roce 1865 na zámek, byl starý zámek, v té době již zvaný "Vethova vila", přesravěn na kanceláře a byty úředníků a nový a starý zámek byly spojeny krytou chodbou. Při utilitární úpravě areálu zámku na dětský výchovný ústav v letech 1955-57 byla budova starého zámku zcela přestavěna, přičemž byly veškeré architektonické detaily odstraněny a zámek získal dnešní zcela nevýraznou podobu. V roce 2000 byl z areálu obou zámků vystěhován výchovný ústav a vrácen v rámci restitucí původnímu majiteli Ing. Janu Čiperovi. Ten však o majetek neprojevil zájem, takže nastalo období chátrání všech budou v areálu. Po roce 2007 nový majitel nového zámku započal jeho opravu, budova starého zámku sloužila jako ubytovna zahraničních dělníků. Po roce 2015 byly stavební práce v areálů zámků ukončeny a celý areál je nabízen k prodeji.

Starý zámek je jednopatrová budova bez architektonických detailů, spojená krytou chodbou se sousedním tzv. novým zámkem.

Fotogalerie

Býchory - starý zámek (2008)Býchory - nový zámek, vlevo od něj je budova starého zámku (před rokem 1870)

Zdroj informací

Bojarová M.: Novogotický zámek v Býchorách, sídlo Františka Horského a rodiny Kubelíků. Památky středních Čech, ročník 16, číslo 1, str. 22-29. Praha 2002.

Mapa

Poloha

Nový zámek stojí jihovýchodně od nového zámku v zámeckém parku.

GPS: 50°3'51.520"N, 15°16'39.170"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK