Cesty a památky

Kolínsko » Cerhenice » Cerhenická babyka

Cerhenická babyka

Cerhenice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Cerhenická babyka byl zasazený přibližně v roce 1905, vysoký je 20 metrů a obvod jeho kmene činí 240 cm (měření v roce 2009). Mohutná široká koruna o výšce 16 metrů a šířce 15 metrů je rozvětvená z jednoho místa útlého kmene, strom je delkově vitální a v dobré kondici, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je jeho význam pro hnízdění ptáků a jeho výjimečný vzhled a vzrůst.

Javor babyka (Acer campestre L.) LC roste v Evropě, jeho areál zasahuje také do severní Afriky, Malé Asie, na Kavkaz a do Íránu, výjimečně se objevuje v Severní Americe a na ostrově Tenerife. V České republice je hojný v nížinách a pahorkatinnách teplejších oblastí, častý je zejména v Českém středohoří, ve středních a východních Čechách a na střední, jižní a východní Moravě. Babyka se vyskytuje ve světlých bukových a dubo-habrových lesích, v teplomilných doubravách, v křovinách a jako solitera na polích, mezích a pastvinách. Je teplomilnou a polostinnou dřevinou, odolnou k suchu. Dobře odolává nízkým teplotám a znečištěnému ovzduší. Kvete v dubnu a v květnu po vyrašení listů. Dorůstá výšky 10–15 m, má košatou kulovitou a bohatě větvenou korunu a většinou křivý kmen. Často roste jen jako keř. Pupeny jsou vejcovité, s hnědočervenými, na okraji bělavě brvitými, šupinami. Větvičky mají korkové lišty. Opadavé vstřícně postavené listy jsou 3–5klané, tupé až okrouhle laločnaté. Jsou 5–10 cm široké. Čepel listů je svrchu zelená, na rubu žlutozelená a má srdčitou bázi. Mléčící řapík bývá 2–8 cm dlouhý. Květy vykvétají v chocholičnatých latách, kalich i koruna je žlutozelený. Plodem je křídlatá 2–4 cm velká dvounažka, která je rovnovážně rozestálá.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104079.

 

Fotogalerie

Cerhenice - Cerhenická babyka (2017)Cerhenice - Cerhenická babyka (2010)Cerhenice - Cerhenická babyka, detail (2010)

Zdroj informací

Botany.cz

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Mapa

Poloha

Strom roste v nadmořské výšce 233 metrů na kraji lesa západně od vsi, nedaleko hřbitova při cestě do Cerhýnek.

GPS: 50°4'13.624"N, 15°3'43.916"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK