Cesty a památky

Kolínsko » Cerhenice » zámek

zámek

Cerhenice, Zámky, Zámky dochované

Zámek v Cerhenicích byl vybudován v letech 1770-71 Ústavem šlechtičen v Praze v místě hospodářských budov staré tvrze. Když byla tvrz v roce 1775 pobořena a vypleněna vzbouřenými sedláky, kteří žádali snížení robotních povinností, byly v roce 1778 veškeré hospodářské úřady panství přesunuty právě do nového zámku. Ten nikdy nesloužil jako panské obydlí, nýbrž od počátku v něm byly umístěny kanceláře, byty úředníků, hostinské pokoje pro potřeby Ústavu šlechtičen a sýpka v západní části. Ve 2. pol. 19. stol. byl zámek přestavěn do současné podoby. V majetku Ústavu šlechtičen zůstal zámek až do jeho zrušení v roce 1918. Tehdy zámek připadl československému státu a byl částečně adaptován pro nové účely jako škola a byty. Sýpka nadále sloužila jako skladiště.

Zámek je nevýrazná jednopatrová barokní budova na půdorysu protáhlého obdélníku, krytá sedlovou střechou. Její vstupní průčelí je obráceno do areálu bývalého dvora.

Fotogalerie

Cerhenice - areál zámku z dronu (2017)Cernenice - zámek od severovýchodu (2007)Cerhenice - zámek, jihozápadní nároží (2007)Cerhenice - zámek, západní průčelí (2007)

Zdroj informací

Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy, str. 64. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989.

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Zámek stojí v horní části vsi v sousedství tvrze.

GPS: 50°4'8.007"N, 15°4'16.471"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK