Cesty a památky

Kolínsko » Červený Hrádek » Lípa republiky

Lípa republiky

Červený Hrádek, Příroda, Památné stromy

Pamětní (memoriální) strom Lípa republiky byl vysazený sborem dobrovolných hasičů v Červeném Hrádku dne 17. září 2018 u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa.

V bvlízkosti stromu je usazen žulový balvan s pamětní deskou na které je malý státní znak České republiky (dvouocasý lev) a nápis: LÍPA REPUBLIKY / 1918 - 2018 / K PŘIPOMÍNCE STA LET OD ZALOŽENÍ REPUBLIKY ČESKOSLOVENSK0 VYSADIL SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ ČERVENÝ HRÁDEK / 17. ZÁŘÍ 2018.

Lípa malolistá nebo také srdčitá (Tilia cordata Mill.LC je rozšířena po celé Evropě s výjimkou severní poloviny Skandinávie a nejjižnějších koutů Evropy. Roste také na Korsice, Kavkaze a Krymském poloostrově. Strom je často vysazován, a tak překonává své přirozené geografické hranice. U nás roste po celém území od nížin po nižší hory. Přirozeně roste na humózních a vlhčích půdách, v lesích suťových, lužních a v dubohabřinách a dosahuje výšky kolem 30 metrů. Kmen má hladkou borku, která později ve stáří puká a praská, korunu tvoří husté větve. Při bázi kmene nebo větví často zmlazuje výmladky. Čepel listu je srdčitá, po okraji pilovitá, na rubu šedozelená. Květy jsou po 4–12 v odstávajícím květenství ležícím víceméně na listech. Kvete od června do července. Plody jsou kulovité, nevýrazně žebernaté, lehce smáčknutelné. Lípa srdčitá je už od pradávna často vysazována v kulturní krajině, při lidských sídlech jako strom návesní, rodový, památný, jako součást alejí a v Čechách je považována za národní strom. Vyniká zejména jako solitérní strom. Její měkké dřevo je využíváno v řezbářství. Květ se sbírá pro léčivé účinky (např. do čajů).

Prohlášení za památku

Lípa republiky v Červeném Hrádku není památným stromem.

Fotogalerie

Červený Hrádek - Lípa republiky (2019)

Zdroj informací

Botany.cz

Mapa

Poloha

Lípa republiky roste na okraji lesíku východně od obce v blízkosti památníku padlým v 1. světové válce.

GPS: 49°56'11.970"N, 15°6'10.926"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK