Cesty a památky

Kolínsko » Doubravčice » Údolí Šembery a Lázného potoka

Údolí Šembery a Lázného potoka

Doubravčice, Příroda, Významné krajinné prvky

Významný krajinný prvek (VKP) Údolí Šembery a Lázného potoka je nejkrásnějšm údolím Kolínska, které vytváří ve formě skalnatého kaňonu říčka Šembera a její levostranný přítok Lázný potok. Zdejší krajinné scenérie připomínají údolí na Šumavě nebo severních svazích Jizerských hor.

Šembera je říčka, patřící do povodí Labe, pramení poblíž Vyžlovky v nadmořské výšce 415 m. n. m. a její tok měří 23 km. Ústí do Výrovky u Zvěřínka na Nymbursku v nadmořské výšce 182 metry. Cestou do Českého Brodu napájela Šembera v minulosti celkem 9 rybníků: Balík, Žabinec, Dívčí, Šember (pod hradem), Stodolu, Řešeto, Mrzák, Tuchorazský a Podviňák, z nichž poslední dva existují dodnes.

Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let 20. století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy, zprvu sem docházeli pěšky od železničních stanic v Českém Brodu a Říčan. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“. Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách. V roce 1948 byly založeny tzv. Spojené osady údolí Kozojedského (zkráceně SOUK), které existují dodnes. V roce 2008 bylo evidováno 270 chat a srubů.

Na ostrožně nad nejužší částí údolí jsou rozsáhlé pozůstatky hradiště Staré Zámky a zřícenina hradu Šember.

Prohlášení za památku

Významný krajinný prvek (VKP) je vyhlášen ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (§ 3, písm b).

Fotogalerie

Lázný potok pod Doubravčicemi (2010)Lávka a srub u rozcestí Na Zámkách (2010)Jedna z chat v údolí (2010)Skalnaté koryto Šembery (2010)Skalnaté koryto Šembery (2010)Balvanovité koryto Šembery (2010)Kaskády na Šembeře (2010)Mapa údolí v okolí Doubravčic

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Údolí je přístupné sítí značených turistických cest: po žluté Doubravčice – Přehvozdí, po zelené Doubravčice – Kozojedy a po červené Český Brod – Kostelec n. Č. lesy/Jevany.

GPS: 50°0'45.880"N, 14°47'55.740"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK