Cesty a památky

Kolínsko » Hradešín » naučná stezka Hradešín

naučná stezka Hradešín

Hradešín, Příroda, Naučné stezky

Velmi krátká nenáročná načná stezka o délce cca 1 km, seznamující návštěvníky Hradešína s historií a přírodou obce na celkem šesti zastaveních. Stezka není nijak zvlášť značena, částečně vede po červené turistické značce a částečně neznačenými ulicemi či cestičkami v obci. Zřizovatelem naučné stezky je obec Hradešín, autorem textů Jan Psota ml. a otevřena byla 10. září 2005 u příležitosti oslav "Hradešínské tisíciletí".

Zastavení č. 1 - Vítejte v Hradešíně! Tabule obsahuje popis místa, informaci, že se jedná o nejvyšší místo mezi Prahou a Kolínem a popis historie osídlení návrší. Na vyonrazení jsou historické obrázky a turistická mapa.

Zastavení č. 2 - Historické jádro obce. Na tabuli je popis historických majitelů obce v minulosti od Radíčů ze Lštění po Marii Terezii Savojskou a vývoj obce ve 20. století. Na vyobrazení je novodobá historická mapa okolí Hradešína; erby Olbramoviců, Čeňka z Klinštejna, Dlasků ze Vchynic, Smiřických ze Smiřic a Liechtenštejnů a historická fotografie původní návse s rybníkem z roku 1925.

Zastavení č. 3 - Děkanství. Na tabuli je popis histori hradešínské farnosti, události v období husitských válek a obnovení fary v roce 1734, povýšení na děkanství. Na vyobrazení je ukázka farní kroniky a vyobrazení budovy děkanství na starých i současných fotografiích.

Zastavení č. 4 - Kostel sv. Jiří. Na tabuli je život světce sv. Jiří a popis historie a architektury kostela. Na vyobrazení je kostel sv. Jiří na kresbě Karla Liebschera (cca 1896), rytina ing. V. Steinze (1865), obrázek hlavního oltáře, zvon sv. Jakuba, sklomalba, zvonice během opravy (1999), partie kostela, kamenná kazatelna a půdorys kostela.

Zastavení č. 5 - Vyhlídka. Na tabuli je popis mís, na která lze při dobré viditelnosti dohlédnout - Milešovka, Děčínské stěny, Ríp, Bezděz, Lužické hory, Ještěd, Trosky, Mužský, Jizerské hory a Krkonoše se Sněžkou. Na vyobrazení je mapa výhledů.

Zastavení č. 6 - kaple sv. Jana Nepomuckého. Na tabuli je život světce sv. Jana Nepomuckého a historie kaple. Na vyobrazení je fotografie a kresba kaple a fotpgrafie sochy sv. Janan Nepomuckého v kapli.

Fotogalerie

Hradešín - naučná stezka, zastavení u kostela (2014)Hradešín - naučná stezka, žulové balvany u kostela (2014)

Zdroj informací

Stezky.info

Mapa

Poloha

Naučná stezka začíná u turistického rozcestníku červené a žluté značky v centru obce a končí u kaple sv. Jana Nepomuckého.

GPS: 50°2'19.341"N, 14°45'24.188"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK