Cesty a památky

Kolínsko » Jevany » Pěnčický smrk

Pěnčický smrk

Jevany, Příroda, Památné stromy

Smrk ztepilý (Picea abies L. Karsten) o výšce 32 metry a obvodem kmene 322 cm (měřeno v roce 2010). Smrk byl vysazen kolem roku 1860, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.

Důvodem ochrany je jeho výjimečný vzrůst (viz též zaniklý Smrk ztepilý u Konojed).

Smrk ztepilý (Picea abies L. Karsten) roste po celé severní polokouli, ale původní je především ve vysokých polohách Evropy s přesahem do Asie. Lesnickým hospodařením byl rozšířen i do nižších poloh a na nepůvodní lokality, kde mnohdy vytváří rozsáhlé monokultury, které ovšem vykazují značnou ekologickou nestabilitu. U nás roste na celém území od nížin po vysoké hory, původní je ovšem pouze na horských svazích. Jedná se o strom dorůstající výšky maximnálně 50 metrů, který je charakteristický svou s kuželovitou korunou, v horských oblastech a rozvolněných porostech zavětvenou často až k zemi. Větve jsou mírně vztyčené nebo mírně ohnuté k zemi (u starších stromů), jen ve vrcholových partiích vždy mírně vztyčené, větvičky převislé. Jehlice tmavě zelené, až 2 cm dlouhé. Samčí šištice jsou červené, až 2 cm dlouhé, samičí jsou červené nebo zelené, do 6 cm dlouhé. Zralé šišky jsou hnědé, převislé, až 15 cm dlouhé. Kvete od května do června v pravidelných čtyřletých cyklech.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Krajský národní výbor Středočeského kraje 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104076.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Smrk roste vlevo od silnice Jevany - Černé Voděrady na okraji NPR Voděradské bučiny za můstkem přes Jevanský potok u samoty Pěnčice.

GPS: 49°57'22.372"N, 14°49'15.931"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK