Cesty a památky

Kolínsko » Jindice » Lípa v zámecké zahradě v Jindicích

Lípa v zámecké zahradě v Jindicích

Jindice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Lípa v zámecké zahradě v Jindicích je vysoký 25 metrů a obvod jeho kmene činí 570 cm (měření v roce 2010). Strom je veterán s nízkým kmenem, dělící se na dvě kosterní větve, tlakové větvení je s prasklinou a dutinou. jeho zdravotní stav je ovšem dobrý, kvete a plodí.

Důvodem ochrany je výjimečný vzrůst stromu, jeho stáří a to, že tvoří krajinnou dominantu.

Lípa velkolistá nebo také širokolistá (Tilia platyphyllos Scop.) LC je je statný strom dosahující výšky přes 25 m, za určitých podmínek však může růst též jako keř. Hodně se podobá lípě malolisté, se kterou se často kříží. Lípa velkolistá roste přirozeně v západní, střední a jihovýchodní Evropě, izolovaně v jižním Švédsku, na Kavkaze a v Malé Asii. V České republice ji můžeme vidět zejména v listnatých lesích od nížin až do nižších horských poloh. Pokud jde o její užití, platí v podstatě totéž, co u lípy malolisté. Lipové dřevo je velmi světlé a měkké, hodí se proto zejména pro práce řezbářské nebo modelářské. Lipové lýko je vysloveně houževnaté a pevné a před zavedením umělých hmot bylo s oblibou používáno jako pletivo. Kvetoucí lípy jsou jako pastva včel velmi cenné - med z lipových květů je velice žádaný. Lipový květ patří také k nejznámějším domácím léčebným prostředkům. Čaj z lipového květu se užívá jako prostředek proti nachlazení, často v kombinaci s medem. Sbírají se kompletní květenství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městským úřadem Uhlířské Janovice usnesením ze dne 1. srpna 2000, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104861.

Fotogalerie

Jindice - Lípa v zámecké zahradě, pohled od severovýchodu (2017)Jindice - Lípa v zámecké zahradě, označení památného stromu (2017)Jindice - Lípa v zámecké zahradě, pohled od zámku (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Památný strom roste v zámeckém parku, jižně od zámku.

GPS: 49°54'49.226"N, 15°5'10.692"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK