Cesty a památky

Kolínsko » Kbel » zvonice u kostela Nanebevzetí Panny Marie

zvonice u kostela Nanebevzetí Panny Marie
*

Kbel, Zvonice a zvoničky

Barokní zvonice datována na trámoví rokem 1686, nápis byl bohužel zničen při požáru v roce 1874.

Jednopatrová zděná stavba z lomového kamene a cihel, jejíž přízemí sloužilo jako márnice, přístupná vchodem z prostoru hřbitova. Do zvonového patra vede samostatný vchod na severní straně z ulice, v dřevěním rámu jsou dřevěné dveře, krytý malou stříškou. Přízemí osvětlují dvě úzká obdélná okénka v jihozápadní a jihovýchodní stěně, zvonové patro je prolomeno osmi velkými, segmentově ukončenými okny. Krytá je jehlancovou střechou, ukončenou železným křížem.

Márnice v přízemí je zaklopena rovným prkenným stropem, uvonové patro se otevírá do krovu a je v něm pouze prázdná stolice bez zvonů, které byly rekvírovány v roce 1916. Nejstarší zvon z roku 1524 o váze 680 kg byl od zvonaře Davida Draštíka z Kutné Hory, po požáru v roce 1874 z něho byly v roce 1884 ulity zvonařem Hillerem z Brna dva menší zvony a další zvon byl z roku 1664 od pražského zvonaře Mikuláš Löva z Lövemberku ozdobený znakem Hanuše Bedřicha z Trauttmansdor­fu a jeho první ženy Marie Kláry z Ditrichštejna.

Prohlášení za památku

Zvonice byla spolu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a ohradní zdí hřbitova s bránou zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 26135/2–732.

Fotogalerie

Kbel - zvonice, celkový pohled (2019)Kbel - zvonice u kostela Nanebevzetí Panny Marie z prostoru hřbitova (2013)

Mapa

Poloha

Zvonice stojí v sousedství kostela na západním okraji vsi.

GPS: 49°59'15.568"N, 15°8'28.800"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK