Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » buk ve Sladkovského ulici

buk ve Sladkovského ulici

Kolín, Příroda, Památné stromy

Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica L. f. purpurea) vysazený kolem roku 1905, vysoký 18 metrů, obvod kmene 278 cm, koruna je vysoká 16 metrů a široká 18 metrů (měření v roce 2014). Zdravotní stav stromu i vitalita jsou výborné.

Důvodem ochrany stromu je jeho biologický význam z více hledisek a také jeho estetický vzrůst a vnější vzhled.

Buk lesní roste v ČR téměř na celém území (zastoupení má cca 6,1 %), rozšířen je ve střední, západní a jižní Evropě, izolovaně roste i v Lotyšsku. Jedná se o statný opadavý strom dorůstající 40 až 50 m výšky se štíhlým válcovitým kmenem a s kuželovitou, později rozložitě vyklenutou korunou. Kůra je hladká, šedá až bělošedá, zřídka rozpukaná. Plody jsou asi 1 cm velké, hnědé lesklé trojboké, na hranách křídlaté nažky – bukvice. Jsou uzavřeny po 2–3 v hnědé, dřevnaté, ostnité číšce, stopkaté asi 2 cm velké a rozevírající se 4 chlopněmi. Podzimní zbarvení listů bývá od žluté přes načervenalou až po tmavohnědou. Dožívá se 200 až 400 let. Široké uplatnění s množstvím kultivarů odlišných vzhledem, tvarem či barvou listů má buk lesní v sadovnictví. Hojně je vysazován jako okrasná solitérní dřevina v zahradách a parcích.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městského úřadu Kolín ze dne 7. listopadu 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104018.

Fotogalerie

Kolín - buk ve Sladkovského ulici (2015)Kolín - buk ve Sladkovského ulici od východu (2015)Kolín - buk ve Sladkovského ulici, kmen (2015)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.botany.cz/cs/

 

Mapa

Poloha

Dub roste ve Sladkovdkého ulici ve východní části města nedaleko nádraží.

GPS: 50°1'28.093"N, 15°12'34.596"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK