Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » jinan ve Sladkovského ulici

jinan ve Sladkovského ulici

Kolín, Příroda, Památné stromy

Jinam dvoulaločný (Ginkgo biloba) vysazený kolem roku 1905, vysoký 23 metry, obvod kmene 278 cm, koruna je vysoká 19,5 metrů a široká 11 metrů (měření v roce 2014). Zdravotní stav stromu je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je jeho biologický význam z více hledisek, jedná se o cenný rostlinný druh a v neposlední řadě i pro jeho estetický vzrůst.

Jinan dvoulaločný je opadavý strom, který dorůstá výšky až 40 m, obvykle s kuželovitou korunou. Borka je šedá, ve stáří brázditá. Listy řapíkaté, střídavé, vějířovité, na předním okraji zubaté nebo laločnaté (nejčastěji se dvěma laloky), klínovitě v řapík zúžené. Květy dvoudomé, samčí po 2 až 5 v jehnědách, samičí květy jsou tvořeny nahým zeleným vajíčkem vyrůstajícím na stopce. Plody 2 až 3 cm v průměru, kulaté, za zralosti nepříjemně páchnoucí a po dotyku dráždící kůži. Kvete v květnu až červnu, plody dozrávají v říjnu až listopadu. Jinan se může dožít až 1000 let a bývá nazýván "živou fosílií", neboť fosilní nálezy jemu příbuzných druhů pochází již z počátku druhohor (tedy z doby dinosaurů) a největšího rozmachu dosáhly rostliny čeledi Ginkgoaceae zhruba před 200 až 100 milióny let. V současnosti je jinan dvoulaločný posledním žijícím zástupcem této kdysi zřejmě poměrně běžné a rozšířené čeledi. Původní jen v nevelké oblasti jihovýchodní Číny, všude jinde je uměle vysazen. Významný je v léčitelství (list), jeho užíváním se rozšiřují cévy a preventivně se užívá proti náhlým příhodám mozkovým, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím. Osvědčila se i při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh prokazatelně zpomaluje, při impotenci způsobené zhoršeným průtokem krve tepnami penisu, při kochleární hluchotě (hluchota způsobená nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům), při chronickém pískání v uších i při chronické závrati.

 

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městského úřadu Kolín ze dne 7. listopadu1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104017.

Fotogalerie

Kolín - jinan ve Sladkovského ulici (2015)Kolín - jinan ve Sladkovského ulici, kmen a tabulka památného stromu (2015)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

Mapa

Poloha

Jinan roste ve Sladkovdkého ulici ve východní čádti města nedaleko nádraží.

GPS: 50°1'27.935"N, 15°12'36.141"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK