Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Javory u gymnázia

Javory u gymnázia

Kolín, Příroda, Památné stromy

Skupina dvou památmých stromů Javory u gymnázia je tvořená 25 metrů vysokým javorem mléč, jehož obvod kmene činí 325 cm, a 23 metry vysokým javorem klen, jehož obvod kmene činí 355 cm. Odhadovaný věk obou stromů se odvíjí od předpokládaného vysazení kolem roku 1850. Vitalita i zdravotní stav obou stromů je vynikající, oba stromy kvetou a plodí. tabulka památných stromů je umístěna na stěně tělocvičny gymnázia.

Důvodem ochrany stromů je jejich výjimečný vzrůst, dominantní a estetická hodnota a jejich biologický význam.

Javor mléč (Acer platanoides L.) LC je statný opadavý strom z čeledi mýdelníkovitých, dorůstá výšky 25 až 30 metrů. Dosahuje většinou věku pod 150 let, výjimečně však 300 až maximálně 400 let. Celkové rozšíření zasahuje od Francie po Ural, na sever po Švédsko, Finsko, Norsko, na jih až po Pyreneje, Apeniny a na Balkán, na východ po Kavkaz. U nás roste roztroušeně od nížin až do podhorských poloh v celém území. Kvete před rašením listů, od dubna do května, zelenožluté květy jsou v koncových chocholících pětičlenné a plodem je 4–5 cm dlouhá nažka. 

Javor klen (Acer pseudoplatanus L.) LC je statný opadavý strom z čeledi mýdelníkovitých, dorůstá běžně výšky přes 30 metrů, ve stáří často s mohutným kmenem a výraznou borkou, která se odlupuje ve větších šupinách a připomíná borku platanu. Kleny se v příhodných podmínkách dožívají maximálně 400 až 500 let. Původním druhem je tento javor ve střední Evropě a jihozápadní Asii, rozšíření zasahuje od Francie na východ po Ukrajinu, od hor na jihu Evropy po severní Španělsko, severní Turecko a Kavkaz. Květy jsou zelenožluté barvy a uspořádány jsou v převislém květenství nazývaném lata, produkují velké množství pylu a nektaru, a jsou tak přitažlivé pro hmyz - včely z nektaru vyrábějí tzv. javorový med.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Kolín dne 14. června 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104027.

Fotogalerie

Kolín - javory u gymnázia (2010)Kolín - javory u gymnázia, javor klen (2010)Kolín - javory u gymnázia, javor mléč (2010)Kolín - javory u gymnázia, javor klen (2021)Kolín - javory u gymnázia, detail kmene stromů (2021)Kolín - javory u gymnázia, tabulka památných stromů (2021)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Javory rostou ve sportovním areálu u gymnázia a není k nim běžně přístup.

GPS: 50°1'17.040"N, 15°11'49.620"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK