Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Maďal u gymnázia

Maďal u gymnázia
*

Kolín, Příroda, Památné stromy

Památný strom Maďal u gymnázia byl vysazený kolem roku 1810, vysoký je 19,5 metru, obvod kmene činí 365 cm, koruna je vysoká 16,5 metrů a široká 18 metrů (měření v roce 2014). Zdravotní stav stromu je dobrý.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o cenný rostlinný druh s estetickým a dominantním vzrůstem, který tvoří významnou dominantu této části města.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) také koňský kaštan VU je statný listnatý opadavý strom, dorůstající až 30 m výšky. Koruna je kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Kůra hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny jsou silně lepkavé, červenohnědé a listy 5–7četné, dlouze řapíkaté, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité. Květní laty mají délku až 30 cm, kalich je chlupatý a zelený. Korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou. Kvete během května. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká cca 3 cm. Původ má tento druh v horách Balkánského poloostrova (Albánie, bývalá Jugoslávie, severní Řecko, Bulharsko), dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (vyjma severních oblastí). Je rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky. Do Evropy se z Balkánu rozšiřoval již od 16. století.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104074.

Fotogalerie

Kolín - maďal u gymnázia, pohled od severu (2009)Kolín - maďal u gymnázia, pohled od jihu (2015)Kolín - maďal u gymnázia, pohled od východu (2015)Kolín - maďal u gymnázia, pohled od jihu s věží gymnázia (2015)Kolín - maďal u gymnázia, kmen stromu (2015)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.botany.cz

 

Mapa

Poloha

Památný strom roste v Žižkově ulici před budovou gymnázia.

GPS: 50°1'16.939"N, 15°11'51.963"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK