Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » památník Josefa Sudka na radnici

památník Josefa Sudka na radnici

Kolín, Pomníky, Památníky regionálním osobnostem

Busta významného kolínského fotografa Josefa Sudka (1896 - 1976) od akademického sochaře Stanislava Hanzíka z roku 2000. Na současném místě byla odhalena 12. prosince 2013, do té doby byla umístěna v pracovně starosty města. Další památník Josefa Sudka je na Kmochově ostrově.

Josef Sudek (* 17. března 1896 Kolín – † 15. září 1976 Praha) byl významný český fotograf ateliérových aranžmá, zátiší, reportáží, krajiny i reklamy. Začal fotografovat ve svých 17 letech, ale svá vrcholná díla vytvořil ve zralém věku. Ve 30. letech odrážely jeho fotografie především vnější svět a teprve od 40. let našel obratem k sobě samému svou nezaměnitelnou tvůrčí podobu, díky které je známý i v zahraničí. Tehdy začaly vznikat jeho proslavené pohledy z okna ateliéru a pozoruhodná zátiší, oboje zpracované kontaktním otiskem různě velkých negativů na pozitiv. Sudkovu práci nepřerušila ani válka ani poválečný vnější tlak, který nutil umělce řídit se doktrínou socialistického realismu. V té době se Sudek naopak vrátil k piktorialismu a v řadě svých prací předjímal pozdější vývoj fotografie k postmoderní syntéze, aby se tak stal stále živým zdrojem inspirace pro další generace. Spolu s Františkem Drtikolem, Jaroslavem Rösslerem a Jaromírem Funkem patří k nejvýznamnějším českým fotografům období mezi první a druhou světovou válkou a je považovám za výjimečného avantgardního fotografa v celoevropském kontextu.

Fotogalerie

Kolín - památník Josefa Sudka na radnici, celek (2018)Kolín - památník Josefa Sudka na radnici, detail (2018)Josef Sudek (foto Jovam Desort, ČTK)

Zdroj informací

Pejša J.: Pomníky, památníky a pamětní desky města Kolína. Vydalo Město Kolín 2014.

Mapa

Poloha

Busta se nachází v přízemí schodišťové haly kolínské radnice.

GPS: 50°1'43.581"N, 15°12'4.585"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK