Cesty a památky

Kolínsko » Konárovice » vinařství

vinařství

Konárovice, Ostatní pozoruhodnosti

Na Kolínsku se vinná réva pěstovala nejpozději od počátku 14. století, o čemž dodnes svědčí místní názvy jako Vinařice, Vinice, Vinný vrch nebo Na Vinici (viz též vinice v Klučově, Kolíně nebo Svatém Mikuláši). Na slunných jižních svazích u Konárovic se pěstovala vinná réva již ve 2. polovině 14. století, písemně je doložena v roce 1588 v popisu panství. Spolu se vsí vinice zpustla na počátku 50. let 17. století, novým majitelem panství Adamem Jaroslavem Schofmannem z Hamrlesu však byla po roce 1661 obnovena. O další rozvoj vinařství mezi Kolínem a Konárovicemi se zasloužil majitel kolínského velkostatku František Horský, který v roce 1871 nechal založit v Konárovicích nový vinohrad o rozloze 34,52 ha (60 rakouských jiter) pod dozorem zkušeného vinaře Dr. Schmidta. Pořízení vinohradu ho vyšlo na neskutečných 120 000 zlatých. Na poč. 20. století ale vinici zdecimoval révokaz, vinice zanikla a v 50. letech 20. století byl na jejím místě vysázen meruňkový sad.

V roce 1995 odkoupil pozemky bývalých vinic Ing. Dalibor Šabata, původem z jižní Moravy, který se rozhodl vinařství obnovit. Z původních vinic ovšem byly v meruňkovém sadu nalezeny pouze 4 hlavy révy vinné. V roce 1996 následoval rozbor půdy, v jejímž složení převládají opuky a jíly křídového útvaru, spraše a nánosy diluviálních štěrků. Průměrná roční teplota naměřená v Konárovicích činí 9,3 ºC a roční úhrn srážek kolem 650 mm, což se podobá jihomoravskému klimatu (např. Velkopavlovicko má 9,33 ºC). Konárovice byly zařazeny do Mělnické podoblasti vinařské oblasti Čechy, díky půdnímu složení a klimatu se hrozny rodí výrazně aromatické a hodně vyzrálé, mošty tu nemusí doslazovat ani v horších ročnících, vhodné jsou tedy i produkci přívlastkových vín.

Konárovické vinice byly v letech 1995-97 obnoveny ve dvou tradičních viničních tratích v nadmořské výšce 200 až 220 metrů – trať Zadní zájezd, jehož součástí je i kopec Na Vinici, a trať V Hájku, s celkovou rozlohou 55,01 ha, přičemž výměra osázených registrovaných vinic činila 1,303 ha. Po zhruba 10 letech ale byla produkce vína ukončena a vinice opět zpustla a bez potřebné údržby prakticky zanikla. Když se v roce 2018 začali o její obnovu zajímat současní majitelé, již nebylo možné zachránit původní hlavy, vinice musela být na počátku roku 2019 vyklučena a znovu osazena, přičemž obnovena byla pouze trať Zadní Zájezd.

K vinohradů patří i moderní sklepní hospodářství s nejnovější technologií na zpracování hroznů vína, odstopkování, odkalování moštů, řízené kvašení až po zrání v sudech typu barrique. Velikostí se konárovické vinařství řadí k menšímu vinařství s roční produkcí několika tisíc lahví.

Návštěvy vinného sklepa jsou možné od 1. srpna 2020 (otevřeno denně mimo pondělí a úterý), v nabídce je degustace vín a možnost pohoštění. Kontakt: Vinařství Konárovice, s.r.o., tel.: +420 602 130 493 (Jiří Paleček) a +420 603 214 580 (Ondřej Šellenberg), e-mail: info@vinarstvikonarovice.cz.

Fotogalerie

Konárovice - vinařstvíKonárovice - vinný sklep (2020, foto Vinařství Konárovice, s.r.o.)

Zdroj informací

Šibrava M.: Geografie vinařství v Čáslavské vinařské oblasti. Bakalářská práce, Univerzita Palackého Olomouc. 2010.

Odkaz

www.vinarstvikonarovice.cz

Mapa

Poloha

Vinice i vinný sklep se nacházejí v západní části vsi v ulici Hlavní čp. 306.

GPS: 50°2'23.609"N, 15°16'49.184"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK