Cesty a památky

Kolínsko » Klučov » vinařství

vinařství

Klučov, Ostatní pozoruhodnosti

Na Kolínsku se vinná réva pěstovala nejpozději od počátku 14. století (viz vinice v Kolíně, Konárovicích a Svatém Mikuláši) a ani Klučov nebyl výjimkou. Kolem roku 1300 vznikla Malá vinice na svazích zaniklého hradiště a později také Velká vinice na svahu u Poříčan. Obě vinice se vzpomínají v roce 1677 jako součást lichtenštejnského statku, patřícího k místnímu zámku. Podle popisu se pod Malou vinicí nacházely dva sklepy vytesané do pískovce, dnes zaniklé. Poslední zmínky o pěstování vinné révy nacházíme v roce 1845, poté vinařství v Klučově zaniká. Důvodů bylo několik. Jednak v té době bylo ve středních Čechách výrazně chladnější podnebí, z Moravy se rozšířil révokaz a v rámci průmyslové revoluce a zavedení železnice začali lidé ve velké míře dojíždět za prací do měst. Přestože se víno již dále v Klučově nepěstovalo, názvy Velká vinice a Malá vinice se v katastrálních mapách nadále používaly, na okraji Velké vinice se dochoval viničný domek z přelomu 18. a 19. století.

K obnově vinic a tradice vinařství došlo v roce 2017 zásluhou Pavla a Kláry Šinkových, kteří se do Klučova přestěhovali v roce 2014 ze Znojma. Na počátku to byla jedna vinice s 400 hlavami Veltlínského zeleného na rozloze 0,8 ha. Do roku 2019 byly vinice vysazeny na celkem 5,4 ha na třech různých stanovištích, které byly zapsány do seznamu viničních tratí České Republiky a produkují tak jakostní vína. V místním sklípku se konají pravidelné degustace a ochutnávky vín (rozpis na internetových stránkých vinařství) nebo na objednávku i v jiných termínech.

Vinice Šutrák.
Vynice vysázená v roce 2017 na rozloze 0,8 ha, orientována na jih až jiho-západ, na které se pěstují odrůdy Müller Thurgau, Ruladské modré, Sauvignon a Veltlínské zelené. Již v roce 2018 dozrálo první víno, které bylo znamenité chuti. Z Rulandského modrého dozrává kvalitní červené víno a také suché růžové víno plné chuti a jemné barvy (claret). Savignon je suché víno s plnou chutí a výraznými tóny černého rybízu a kopřiv.

Velká vinice.
Vinice vysázená v roce 2018 na místech, kde bývala vinice již ve středověku. Orientovaná je přímo na jih a má rozlohu 2,1 ha. Jsou zde vysázeny rezistentní odrůdy, které dobře odolávají chorobám a pro jejich ochranu tak není třeba používat žádné ochranné prostředky. Rostou zde moderní, některé zatím málo známé, odrůdy jako Solaris (medové chutě), Muscaris (s chutí manga), Hibernal (v suché variantě s chutí citrusů a černého bezu), Souvinier Gris (banánové vůně), Cabernet cortis (s jahodovou chutí) a Saphira (s překvapivou cvhutí zelených jablek).

Malá vinice.
Vinice osázená v roce 2019 na pozemcích, kde se réva pěstovala již od středověku. Orientována je na jih a má rozlohu 2,5 ha. Pěstují se zde stejné odrůdy jako na vinici Šutrák, tedy Müller Thurgau, Rulandské modré, Sauvignon blanc a Veltlínské zelené. Ve spodní části vinice, která je na slunečném místě a navíc chráněná proti větrům, byl vysazen Ryzlink rýnský a Pálava, které dozrávají později, a jsou náročné na teplo.

Zdroj informací

Vinařství Klučov

Odkaz

www.vinarstviklucov.cz

Mapa

Poloha

Vinařství čp. 44 se nachází na jižním okraji Klučova, e-mail: info@vinarstviklucov.cz, telefon +420 608 870 927.

GPS: 50°5'25.684"N, 14°54'55.936"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK