Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » Budilova letní vila

Budilova letní vila
**

Kostelec nad Černými lesy, Městské domy, Město Kostelec nad Černými lesy

Budilova letní vila je jednou z nejhezčích ukázek české avantgardní funkcionalistické architektury.

Vila (též "Buvila") byla postavena v letech 1931–32 stavební firmou Ing. Františka Votavy z Prahy podle návrhu Jaroslava Fragnera, který ji navrhoval na vrcholu svého tvůrčího období. Postavit ji nechal majitel kolínské elektrárny ESSO a rodák z Kostelce nad Černými lesy, Ing. Václav Budil pro svého otce a sestru a zčásti také pro letní pobyt své kolínské rodiny. Vila nezůstala v rodině potomků stavebníka, od 60. let 20. století zde žil např. Jaroslav Hausman, motoristický nadšenec a publicista. V roce 2020 vilu kopil Jan Novák, který plánuje opravu a následné zpřístupnění (předpokládá expozici zaměřenou na architekta Jaroslava Fragnera a život rodiny Budilových ve 30. letech 20. století).

Třípodlažní kubus železobetonové konstrukce je obdélného půdorysu s přilehlými terasami na severní a jižní straně. Převažující (druhotnou) hrubozrnnou omítku doplňují ve východním průčelí pozůstatky režného a kamenného zdiva. Objektu dominuje na severozápadní straně předsunutá lávka nad asymetricky vkomponovanou terasou zvýšeného přízemí. Na tuto severní terasu vede předsunuté jednoramenné schodiště s plným zábradlím, s jehož zalomením souzní pravoúhlý tvar rozšířené výhledové plošiny (balkónu), podepřené kovovým pilířem. Prostor pod lávkou kryje na západní straně prosklená zástěna. Hlavní vstup s prosklenou zástěnou je z jižní strany domu, nad nímž vystupuje balkónek s plným zábradlím. Na jižní terasu směřují dveře přímo z obývacího pokoje, s navazujícím širokým obdélným oknem. V patře z jižní a severní strany je průběžné pásové okno s dřevěnými okenními výplněmi a původním kováním. Z východní a západní strany jsou prolomena obdélná horizontální okna.

Suterén obsahuje sklepní a skladovací prostory, bývalý pokoj služky, prádelnu a garáž. Téměř celý půdorys přízemí zabírá obývací pokoj (s dominantním prvkem kovových pilířů) s propojenou jídelnou a oddělenou kuchyní, k níž přiléhají prostorné terasy. V patře jsou symetricky komponované ložnice, oddělené prostorem schodiště s předsíní na severní straně a lázní na jižní straně. Z předsíně se vchází na předsunutou lávku ukončenou širší výhledovou plošinou (balkónem). Ze západní strany má lávka plné, z východní kovové, zábradlí s vertikálními pruty.

Exteriér i interiér je dochován v původním stavu s minimálními úpravami, za pozornost stojí i soubor původních dveří a oken s žaluziemi, dřevěné schodiště do patra s dřevěným zábradlím, parkety, svítidla a zařízení koupelny.

Budilova letní vila je mimořádně hodnotnou stavbou, odkazující na vlivy švýcarského architekta Le Corbusiera [l korbyzje]. Její architektonický význam umocňuje zasazení do svažitého terénu s výhledy severovýchodním směrem do členitého údolí. Srovnejte s Budilovou vilou v Kolíně.

Prohlášení za památku

Budilova vila je v soukromém vlastnictví rodiny Novákových, dne 20. května  2013 byla zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 105134.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova vila (1930, foto J. Sudek)Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \Kostelec nad Černými lesy - Budilova letní vila \

Zdroj informací

Švácha R., Hermanová H., Koukalová Š., Novotná E., Schmelzová R.: Slavné vily Středočeského kraje. Vydal Foibos, 2010.

Mapa

Poloha

Budilova vila čp. 656 stojí v ulici V Koupadlech na severozápadním okraji města.

GPS: 49°59'38.590"N, 14°50'54.930"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK